Uniwersytet Opolski już od kilku lat prowadzi bogatą współprace z Uniwersytetem w Trier –  najstarsze miasto w Niemczech wzniesione za czasów cesarstwa rzymskiego.

Wymiana odbywa się w systemie na przemiennym, jednego roku Studenci z Trier przyjeżdżają do Opola, a w kolejnym studenci z naszej uczelni jadą do Trier. W tym roku do Niemiec pojechali studenci politologii i stosunków międzynarodowych I rok SUM.  Studenci na organizowanych spotkaniach bądź konferencjach  wymieniali spostrzeżenia  odnośnie zmieniającej się kultury europejskiej, różnicach w systemach szkolnictwa szczególnie wyższego, czy szans na znalezienie pracy po ukończeniu wyższej uczelni.

Collegium Civitas UO, ul. Katowicka 89 

To, czego możemy pozazdrościć niemieckim żakom to na pewno szeroko rozbudowany system praktyk studenckich zarówno krajowych jak i zagranicznych, znajomości kilku języków obcych najczęściej znają trzy lub cztery przynajmniej w stopniu komunikatywnym oprócz niemieckiego są to: angielski, francuski, polski, hiszpański czy rosyjski oraz indywidualne dobieranie siatki przedmiotów, na które chce się uczęszczać w danym semestrze. To co nas łączy to zdecydowanie aktywne życie studenckie w ramach działalności w kołach naukowych i artystycznych czy tzw. „dorabianie” sobie na studiach. Podczas takiej wymiany jest również czas na wycieczki w tym roku nasza delegacja w czasie pięciodniowej wymiany miała okazję zwiedzić miasta w trzech państwach (Trier, Koblenz – Niemcy, Metz -Francja, Luxsemburg – Luksemburg). Ciekawostką jest to, że w Trewirze mieście winnej latorośli zasadzone są krzaki winogrona o nazwie Uniwersytet Opolski, na pamiątkę owocnej współpracy między Uczelniami Wyższymi. Celem takiej integracji jest uświadamianie młodym ludziom jak ważne są przyjaźnie międzynarodowe, dbałość o rozwój krajowych gospodarek, ochrona środowiska naturalnego, żeby przyszłe pokolenia także mogły korzystać z dóbr naszego kontynentu.

Malwina Piętka