Oto jest pytanie! Sklepowe półki uginają się od butelek z wodą. Gazowana, niegazowana, źródlana, mineralna, wysokozmineralizowana, niskozmineralizowana. Nie wiadomo którą wybrać. Czym się różnią? Która jest najlepsza? Zapraszam!
Wodą mineralną nazywa się wodę, która ze względu na swoje pochodzenie, warunki geologiczne, wielomineralny skład chemiczny, podawana w stanie surowym, może korzystnie wpłynąć na różne funkcje fizjologiczne organizmu człowieka.
Ten rodzaj wody jest przydatny jeśli jesteśmy na diecie – woda z niską zawartością sodu. Jednak trzeba uważać, aby nie spożyć jej za dużo.
Woda źródlana to woda pochodzenia naturalnego, przeznaczona do spożycia bez szczególnych ograniczeń ilościowych. Można ją spokojnie spożywać bez względu na wiek czy stan zdrowia.
Wody źródlane to najczęściej wody niskozmineralizowane o zawartości składników mineralnych ok. 200 – 500 mg/dm3. Dzięki temu można przygotowywać dla nich pokarmy, również dla dzieci.
Cechy wspólne wody mineralnej i źródlanej:
– pochodzą z podziemnych zasobów i są dobrze odizolowane utworami geologicznymi od zewnętrznych zanieczyszczeń, to zapewnia ich czystość,
– ich naturalny skład mineralny oceniony jako bezpieczny uwarunkowany jest tylko lokalnymi czynnikami geologicznymi,
– rozlewanie wód do opakowań odbywa się jak najbliżej miejsca wydobycia.
Którą wybrać?
Rodzaj spożywanej przez nas wody powinien być dostosowany do stanu zdrowia, wieku, aktywności fizycznej oraz temperatury otoczenia. Na co dzień, przy średniej aktywności fizycznej, warto pić wody źródlane oraz mineralne nisko- bądź średniozmineralizowane. W upalne dni, podczas intensywnej aktywności fizycznej i ciężkiej pracy, a więc w sytuacjach gdy dochodzi do dużych strat potu a wraz z nim soli mineralnych (zwłaszcza sodu i chloru) warto wybierać wody średnio- lub wysokozmineralizowane, zawierające duże ilości sodu oraz chlorków.
Gazowana czy niegazowana – wybór zależy do Was. Jeśli lubimy czuć bąbelki gazu w przełyku, wybieramy gazowaną (spokojnie, dwutlenek węgla nie jest szkodliwy). Jeśli sprawia nam to dyskomfort, wybieramy niegazowaną.
Asia Gerlich