Tegoroczne lato obfitowało – jak to już często bywa – w bardzo głośne i zawiłe wydarzenia. Oto skrót tych najgłośniejszych i najczęściej pojawiających się informacji w wiadomościach w Polsce i na świecie:
Afera taśmowa: Tzw. afera taśmowa rozpętała się, gdy Puls Biznesu opublikował rozmowę Ludowca Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego, Władysława Łukasika, nagraną ukrytą kamerą. Rozmowa toczyła się m.in. na temat wykorzystania państwowych pieniędzy przez niektórych działaczy PSL dla własnych korzyści, obchodzeniu ustawy ograniczającej zarobki prezesów czy wielu kosztownych delegacjach służbowych, które okazały się być niczym innym jak rodzinnymi wycieczkami. Wydały się również sprawy nepotyzmu w radach nadzorczych, nieprawidłowości w spółkach związanych z resortem rolnictwa i plany prywatyzacji państwowych spółek, które miałyby podlegać pod działaczy PSL. W konsekwencji prokuratura wszczęła postępowanie, CBA zawiadomiło Prokuraturę Generalną o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. w kwestii nadzoru ARR nad podległymi jej spółkami, a minister rolnictwa Marek Sawicki podał się do dymisji. Nowym ministrem został Stanisław Kalemba.
Protest lekarzy ws. recept: Wprowadzenie kar umownych dla lekarzy i dentystów w wysokości 200 zł za nieprawidłowe wypełnienie recepty wywołało w tym środowisku ogromną falę sprzeciwu. W ramach protestu część lekarzy wypisywała tylko pełnopłatne recepty lub nie określała na nich stopnia odpłatności. Najbardziej poszkodowaną grupą stali się jednak pacjenci, którym w pierwszym dniu protestu zamknięto przychodnie, a później utrudniano zakup leków z przynależną im zniżką.
Bankructwo biur podróży: Biuro podróży Sky Club ogłosiło swoją upadłość podczas, gdy grupa ich kilkutysięcy klientów przybywała wciąż za granicą. Ich powrót został opłacony z pieniędzy z gwarancji ubezpieczeniowej biura, pomógł im również MSZ. Jednak nie dla wszystkich wystarczy odszkodowań. Sezon okazał się katastrofalny również dla podróżnych korzystających z firm konkurencyjnych: bankructwo ogłosiły też Triada, Africano Travel i Alba Tour. Powodem upadłości były często spowodowane kryzysem wysokie obniżki cen i promocje, które miały zachęcić klientów do skorzystania z usługi. Rada na przyszłość? Sprawdzać wypłacalność biura podróży w Krajowym Rejestrze Dłużników.
Problemy z działkami: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ogłosili, że przepisy Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych okazały się być niezgodne w 24 artykułach z konstytucją RP. Ustawa określała działki jako „wydzielony obszar gruntu będący we władaniu Polskiego Związku Działkowców”, co czyniło go właściwie monopolistą skupionym przez 31 lat w rękach prezesa Eugeniusza Kondrackiego – tylko tej organizacji państwo lub gmina mogło przekazać nieodpłatnie tereny pod ogrody działkowe. PZD zyskał dzięki temu prawo wieczystego użytkowania, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, ale znacznie się wzbogacając. Opłaty wnoszą na rzecz Związku również obligatoryjnie do niego przynależni działkowcy. Znów najbardziej poszkodowaną grupą stali się zwykli obywatele – w tym wypadku działkowcy, bo jeśli do końca przyszłego roku posłowie nie uchwalą nowej ustawy dotyczącej prawidłowego funkcjonowania działek, mogą oni je np. utracić.
Zamach w Bułgarii 18 lipca: Zamachowiec-samobójca zabił 6 osób na lotnisku w Burgas, podkładając bombę w autobusie z izraelskimi turystami. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, a na skutek wybuchu ucierpiały również dwa inne autobusy. Zamachu dokonał Mehdi Ghezaki, Szwed z fińsko-algierskimi korzeniami.
Masakra w kinie: James Holmes, 24-letni student medycyny, wpadł do sali kinowej podczas premiery Batmana i zastrzelił 12 osób, zranił ok. 60. Zdarzenie miało miejsce na przedmieściach Denver. Zabójca wpasował się w tłum przebranych widzów, którzy początkowo myśleli, że strzały to efekty specjalne kina. Broń zdobył w legalny sposób – wywołało to falę dyskusji w USA na temat regulacji jej posiadania i używania.
Sprawa Amber Gold: Ogromna liczba klientów straciła swoje środki ulokowane w parabanku Amber Gold i nie wie, czy je odzyska po tym, jak firma inwestująca w złoto i inne kruszce ogłosiła upadłość. Jej prezes – Marcin Plichta, nie posiadał pozwolenia na wykonywanie czynności bankowych, a mimo to przyciągnął do swej firmy wielu klientów, oferując im znacznie wyższe oprocentowanie niż normalne bankowe lokaty. Marcin P. usłyszał zarzut oszustwa znacznej wartości, którego dokonał dla swych korzyści majątkowych, czyniąc z tego swoje stałe źródło dochodu. Grozi mu do 15 lat więzienia. Amber Gold był również właścicielem linii lotniczych OLT Express, dla których m.in. pracował syn premiera Michał Tusk. Plichta zarzucił mu przekazywanie tajemnic Portu Lotniczego w Gdańsku, gdzie młody Tusk również był zatrudniony.
Breivik skazany: Mężczyzna, który dokonał zamachu terrorystycznego w Norwegii, został skazany na co najmniej 21 lat więzienia – to najdłuższa kara, jaką przewiduje norweskie prawo. Jeśli sąd jednak uzna, że po tym okresie Breivik jest wciąż niebezpieczny, może przedłużyć mu karę. Zabójca 77 osób w zamachu bombowym przyjął wyrok z uśmiechem. Breivik został uznany za osobę poczytalną, przyznał się do zarzutu, jednak nie odczuwał winy.
Muzułmanie rozjuszeni filmem: Grupa muzułmańskich fundamentalistów dokonała serii ataków na placówki dyplomatyczne USA w Egipcie, Jemenie i Libii po tym, jak Izraelski reżyser z Kalifornii potępił w swoim filmie „Innocence of Muslims” islamską religię i zadrwił z Mahometa. Wywołało to ogromny gniew Talibów, którzy wezwali Afgańczyków do walki z USA i zemsty na amerykańskich żołnierzach. Zaatakowano m.in. konsulat USA w Bengazi, gdzie zginęli ambasador i trzej pracownicy oraz zorganizowano masowe demonstracje również w Tunezji, Maroku, Iranie i Sudanie – rozbijano szyby, podpalano samochody, zrywano amerykańskie flagi. Protesty toczą się dalej.
(SB)
(opracowane na podst.: PAP)