Przedstawiamy zestawienie pięciu, najlepszych filmów 2011 roku według Gazety Studenckiej:
5. IN TIME (Wyścig z czasem)
Każdy z nas nie raz miał wrażenie, że życie przecieka mu przez palce. Ludzie zbyt często trwonią czas, pozwalając sobie później na przykre refleksje. Czasami zbyt późno. A gdyby czas kosztował? Reżyser IN TIME proponuje nam wizję przyszłości, w której najważniejszym dobrem wymiennym jest czas. Biedni bohaterowie za każdym razem walczą o cenne godziny, bowiem zbyt mało zarobionego czasu szybko mogło doprowadzić do ich zguby. Straszne? Śmieszne? Nieprawdziwe? Jest to jednak jedyny sposób, który skłoni do zastanowienia się nad tym, jakie mamy szczęście i jak powinna wyglądać nasza przyszłość. Film porusza problem wartości życia w zupełnie innych kategoriach, w końcu bogaci mogliby żyć wiecznie. Oryginalny pomysł niestety przegrał z innymi pod kątem realizacji, która pozostawia wiele do życzenia. Płomienny romans nie zdał w tym przypadku egzaminu.
4. LIMITLESS (Jestem bogiem)
A gdyby tak wszystko było w zasięgu naszej ręki? Każdego dnia moglibyśmy spełniać kolejne z listy naszych marzeń. Zastanawiającym może być to, jak ważne byłyby wówczas dla nas konsekwencje. Życie jest tylko jedno, może więc, nie warto zastanawiać się wcale. Przed takim dylematem staje główny bohater kolejnego filmu, a rozwiązaniem jego kłopotów okazuje się nowoczesny narkotyk. A ty jesteś w stanie zaryzykować niebezpieczną grą? Interesujący klimat, szukanie odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia, a także ponadczasowy problem narkotyków. To wszystko składa się na 4. pozycję w naszym rankingu.
3. SOURCE CODE (Kod nieśmiertelności)
Przeciętny odbiorca ma niewielką wiedzę na temat eksperymentów rządowych. Nikt nie interesuje się tym tematem w codziennym życiu. Ukazując wielokrotnie tą samą scenę, film zaskakuje juz na początku. Zakończenie jest zaskakujące.
W trakcie oglądania mogą nas nachodzić pytania o sens i wytrzymałość ludzkiego życia – jak wiele może znieść przeciętny człowiek? Jakie są granice naszych możliwości? Jak daleko można przesunąć poprzeczkę, która rozgranicza to co ważne, od tego, co obojętne. Z pewnością w tym filmie znajdziemy odpowiedzi na tego typu pytania.
2. ANONYMOUS
Pierwsze wrażenie odnośnie tej pozycji może być mylące. Burzliwe renesansowe romanse, bogato, wytworne kreacje, a to wszystko owiane mglistą tajemnicą, przypomina film stricte historyczny. Przede wszystkim poza intrygującą angielską historią odnajdujemy tutaj wątek szekspirowskiej twórczości albo może raczej tożsamości. Zagadka Szekspira może zainteresować więcej osób. Kim tak naprawdę był? Czy faktycznie w tamtych czasach tworzenie sztuk przez hrabiów mogło być tematem poruszającym i wstydliwym?
1.SŁUŻĄCE
Służące to wg Gazety Studenckiej najlepszy film 2011 roku. Wzbudza on ogromne emocje i nie pozwala na przejście wobec niego obojętnie. Dzisiaj poruszany w nim problem dyskryminacji nie jest już tak szokujący ani popularny jak dawniej, jednak mimo wszystko dziwić może, że w stosunkowo rozwiniętym świecie jeszcze do niedawna zdarzały się takie rzeczy. Służące to historia o ciemnoskórych kobietach, które są poniżane w amerykańskich domach. Co ciekawe, sposób w jaki sobie z tym radzą jest fascynujący. Ukazanie szczerych emocji i prawdziwych wzruszeń to główny i niepodważalny atut tej produkcji. Łzy przeplatane z uśmiechem. Niezapomniane role. I cenne refleksje. To wszystko i jeszcze więcej zebrane w jednym filmie.
Ewelina Olszewska