Riwiera Turecka jest szczególnie popularnym celem obieranym przez Polaków, którzy wyjeżdżają na wypoczynek. Do najpopularniejszych kurortów tego regionu należą Antalya, Alanya, Side czy Bodrum. Niezależnie od wybranego przez nas miasta, warto zobaczyć charakterystyczne miejsca w Turcji. 

Pamukkale

Nie bez powodu to słowo w języku tureckim oznacza bawełniany zamek. Podczas zwiedzania tego miejsca można pomylić się i pomyśleć, że znajduje się w nim wiele śniegu. Taki efekt tworzą białe tarasy powstałe z wapiennych osadów. Pokrywa je bardzo ciepła woda, której najniższa temperatura wynosi aż 36°C. Ciecz ta działa leczniczo na różne schorzenia, m.in. reumatyzm, astmę czy choroby skóry. Właśnie dlatego miejscowość jest jednym z najpopularniejszych ośrodków termalnych. Do śnieżnobiałej wody można wejść, a nawet zażyć w niej kąpieli. Pamukkale znajdują się od 1988 r. na liście Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Powyżej białych tarasów znajduje się starożytne miasto Hierapolis. Zachowały się w nim m.in. termy, świątynia Apolla i Teatr Rzymski, które warto odwiedzić.

Kapadocja

Wielu z nas to miejsce kojarzy się z tysiącem unoszących się na niebie obiektów – słusznie, gdyż miasto to nazywane jest krainą balonów. Wraz ze wschodem słońca, ku niebu wzbijają się ich dziesiątki. Turyści mogą obserwować ten piękny widok z ziemi, okolicznych punktów widokowych lub sami unieść się nad ziemią w ogromnym balonie. Miasto oferuje również inne atrakcje turystyczne. Do powstania nietypowej miejscowej architektury przyczyniły się trzy wulkany. Budynki znajdujące się w mieście zostały wydrążone w wulkanicznych skałach. Turyści mają niepowtarzalną okazję zamieszkiwać hotele, które wyróżniają się tak nietypową lokalizacją. W tym urokliwym miasteczku popularne są również wieczory tureckie, podczas których można skosztować lokalnych trunków, szczególnie słynnej tureckiej raki, czyli wódki anyżowej.

Stambuł

Największe miasto w Turcji i zarazem jedno z największych na świecie. Wyróżnia je fakt, że, jako jedyne na całej Ziemi, leży na dwóch kontynentach – Azji i Europie. Łączy je wąska cieśnina Bosfor. W starej części miasta znajduje się większość zabytków – Hagia Sophia, Błękitny Meczet czy Pałac Topkapi. Oczywiście, jeśli chcemy zrobić zakupy, nie możemy przejść obojętnie koło Wielkiego Bazaru, który jest jednym z najstarszych i największych na świecie krytych rynków. Składa się na niego 3600 sklepów usytuowanych wzdłuż 64 uliczek. Targ pełen jest lokalnych wyrobów m.in. przypraw, dywanów, biżuterii, herbat oraz pamiątek z charakterystycznym symbolem oka proroka. Warto kupić popularne lokalne słodycze, szczególnie słynną baklawę, czyli bardzo słodkie ciasto przygotowane z wielu warstw cienkiego ciasta filo, przekładanego orzechami, migdałami i pistacjami z cukrem lub miodem. Trzeba tylko uważać, aby podczas zakupów się nie zgubić.

Autor: Amelia Fudali
Zdjęcie: Amelia Fudali