Początek roku akademickiego z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej obfituje w okazje do sprawdzenia swoich zdolności posługiwania się piórem. Jeśli poezja nie jest Ci obca, zwłaszcza autorstwa Ryszarda Krynickiego, wierzysz w swoje umiejętności i pragniesz zdobyć za swoją interpretację nagrodę pieniężną, ślij pracę konkursową. Masz czas do 15 listopada.
Tematem przewodnim X edycji jest tytuł: “Niepodlegli nicości”, skłaniający chętnych do przyjrzenia się twórczości przedstawiciela Nowej Fali w czasach transformacji systemowej w Polsce. Jakie pytania chcą zadać uczestnikom twórcy konkursu? -“Co przemawia dzisiaj bardziej do wyobraźni? Żywe zaangażowanie poezji autora “Aktu urodzenia” w język i realia polityki? A może właśnie szept mędrca, który dyskretnie wymierza sprawiedliwość ponowoczesnemu światu? W jaki sposób pisać o politycznym i metafizycznym zapleczu jego poezji?” – wyjaśniają.
Poprzednią odsłonę Ogólnopolskiego Konkursu na Esej poświęcono twórczości Marcina Świetlickiego, wokalisty zespołu Świetliki. Po raz kolejny przewidziano dwie kategorie do wyłonienia laureatów: do pierwszej należą uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości. Druga natomiast przeznaczona jest dla studentów uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.
Przewidywane nagrody pieniężne i wyróżnienia:
uczniowie:
I miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 750 zł
II miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 600 zł
III miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 400 zł
studenci:
I miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 750 zł
II miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 600 zł
III miejsce: nagroda pieniężna w wysokości – 400 zł
Rozstrzygający werdykt Kapituły Konkursu (w składzie: dr Adrian Gleń, dr hab. Jacek Gutorow, mgr Sławomir Kuźnicki) zapadnie 10. grudnia br.
Pracę należy przesłać na adres: Miejska Biblioteka Publiczna im Jana Pawła II, ul. Minorytów 4, 45-017 Opole z dopiskiem„ESEJ” kat.I lub kat.II
Szczegółowy regulamin konkursu:
Powodzenia!
Artur Sygut