Jeżdżą do wypadków, zalanych piwnic, zdejmują koty z drzew, gaszą pożary. Z pewnością każdy z nas widział ich w akcji. Dzisiaj, 4 maja, obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka. W tym dniu pochylmy się nad trudnościami, z którymi się mierzą, poznajmy historię i ciekawostki związane z tym zawodem.
Nieraz narażają własne życie, żeby kogoś uratować. W pracy spędzają dużo czasu, przez co mają go mniej dla rodziny. Muszą niejednokrotnie podejmować trudne decyzje. Towarzyszą nam od zawsze, dlatego warto przybliżyć w tym miejscu historię powstania straży pożarnej. Początkowo uczestniczyła tylko w akcjach, w których występowało zagrożenie rozprzestrzenienia ognia, więc nazywano ją ogniową. Z biegiem czasu strażacy zaczęli pomagać nie tylko w pożarach, ale również w wielu innych trudnych sytuacjach losowych. Pierwsza w Polsce zawodowa straż pożarna została powołana w 1752 r. w Ostrowie Wielkopolskim. W wielu krajach, w tym w Polsce, działają straż zawodowa i społeczna, która u nas nazywana jest ochotniczą. Obecnie funkcjonuje ponad 900 Państwowych Straży Pożarnych (PSP) i prawie 17 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).
Mówi się, że bycie strażakiem to nie jest zwykła praca, lecz powołanie… Coś w tym jest, ponieważ nie każdy jest w stanie narażać swoje życie, aby uratować drugiego człowieka. Jak już wspomniano, strażacy nie tylko gaszą pożary, posiadają również wiele innych obowiązków. Często są pierwsi na miejscach zdarzeń i muszą ratować ludzkie życie, udzielając pierwszej pomocy. Wspierają także społeczeństwo w walce z klęskami żywiołowymi oraz w zagrożonych miejscach. W razie wystąpienia ataku terrorystycznego uczestniczą w zwalczaniu jego skutków. Strażacy działają również na szczeblu lokalnym – zabezpieczają imprezy masowe, dbają o bezpieczeństwo nad wodą czy pomagają w pracach na wysokości.
Na koniec kilka ciekawostek związanych ze strażą pożarną:
- Największy pożar w Polsce wybuchł w Kuźni Raciborskiej 26 sierpnia 1992 r. Ogień objął 9062 tys. ha, walczyło z nim ponad 12 tys. strażaków z czego dwóch zginęło. W akcji wykorzystano 1,1 tys. samochodów gaśniczych i cztery samoloty.
- Warszawa jest miastem, w którym znajduje się najwięcej jednostek straży w Polsce, bo aż 17.
- Największy wóz strażacki w Polsce waży aż 68 t. Ma 13 m długości, 3,5 m szerokości i 4,2 m wysokości. Wóz ten zmieści nawet do 33 t wody!
- W dawnych czasach czerwona farba była najtańsza, stąd ochotnicze straże pożarne malowały w tym kolorze swoje wozy. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, ponieważ dzięki tej barwie wozy strażackie są zauważalne ze znacznej odległości.
Autor: Szymon Sklorz
Grafika: Rafał Zając