Nowy miesiąc to okazja do rozpoczęcia czegoś nowego. Z wielką chęcią rozpoczynam cykl „Niedziela ze starym filmem”, w którym będę przedstawiać Wam filmy z lat 30. i 40. XX w. i bardzo się z tego cieszę. Są to filmy piękne, wzruszające, zabawne i zrobię wszystko, aby Was nie zniechęcić, wręcz przeciwnie: abyśmy razem sięgnęli głębiej w historię kina, jeśli nawet byłby to jej ułamek.
Lata 30. i 40. to piękny okres w historii kina. Wytwórnie filmowe zatrudniały najlepszych aktorów i reżyserów i osiągały dzięki temu niezrównane sukcesy. To właśnie z tego okresu pochodzi bardzo wiele dzisiejszych klasyków kina chociażby „Przeminęło z wiatrem”, „Casablanca”, „Obywatel Kane”. Jednak ja pragnę skupić się na mniej znanych tytułach, ale również pięknych i pozostających w pamięci.
Na pewno kojarzycie lub znacie komedię romantyczną, w której główne role grają Meg Ryan i Tom Hanks, czyli „Masz wiadomość” z 1998 roku. Film ten to remake innego filmu, a mianowicie „Sklepu na rogu” (lub „Sklep za rogiem”) z 1940 roku. Jest to również komedia romantyczna, ale także z domieszką dramatu, wyreżyserowana przez Ernesta Lubitscha.
Akcja filmu rozgrywa się w Budapeszcie. Naszymi głównymi bohaterami są Alfred Kralik, w tej roli James Stewart oraz Klara Novak czyli Margaret Sullavan. Alfred pracuje jako subiekt w sklepie z galanterią skórzaną i z innymi upominkami. W ciągu 9 lat swojej pracy zdobył duże doświadczenie i stał się prawą ręką właściciela sklepu. Potrafi przewidzieć każdą reakcję swojego szefa i podjąć odpowiednie decyzje handlowe, by firma na niczym nie straciła. Z kolei Klara jest nową pracownicą sklepu, która potrafi zachęcić każdego do kupienia wszystkiego. Od początku tych dwoje nie darzy się sympatią. Często się kłócą, dogryzają sobie nawzajem. Wbrew pozorom nie może ich nic łączyć, a jednak. Oboje korespondują listownie z nieznajomym i łatwo się domyśleć, że… piszą do siebie nawzajem.
Nasi bohaterowie czują, że osoba, z którą wymieniają listy to ich pokrewna dusza, ale nigdy nie przyszłoby im do głowy, że jest to kolega/koleżanka z pracy. Do czasu, w którym postanawiają spotkać się w rzeczywistości. Alfred poznając, że to Klara jest odbiorczynią jego listów postanawia nie wyjawiać jej prawdy przez jakiś czas.
Film jednak ma też drugi wątek oparty na osobistych problemach właściciela sklepu, który ma swoje gorzkie momenty.
To co jest istotnym plusem w filmie to szybka akcja, choć oparta głównie na dialogu. Widz nie nudzi się ani chwili, bo w filmie dzieje się bardzo dużo. Twórcy próbują wprowadzać zamieszania w życie bohaterów, przez co można się troszeczkę pogubić. Ostatecznie widz doskonale wie kto z kim, dlaczego i z jakim skutkiem. Akcja głównie ma miejsce w sklepie, jednak nie mamy poczucie zamkniętej przestrzeni, wręcz przeciwnie.
Poza tym film to przede wszystkim komedia, a zabawnych tekstów nie brakuje, szczególnie w ironicznych rozmowach bohaterów oraz w wypowiedziach innych ciekawych i komicznych postaci. Są również chwile smutne, jak i wzruszające, ale całości piękna nadaje klimat: ciepły i ujmujący.
Idealny dla fanów romantycznych komedii, ale także dla tych, którzy nie wiedzą co obejrzeć w leniwe, niedzielne popołudnie. I pamiętajcie! Nie zniechęcajcie się datą tego filmu! Nie ma ona żadnego znaczenia!
Miłego seansu 😉
A.G.