Większość z Was na pewo pamięta zaćmienie słońca z roku 1999, wtedy to w naszym rejonie Księżyc zasłonił aż 82 procent tarczy słonecznej. 20 marca kolejny raz będziemy mogli oglądać to zjawisko, warto przygotować się do tego dnia ponieważ następne tak efektowne zaćmienie będziemy mogli oglądać dopiero w 2026 roku.
Portal nauklove.pl do obserwacji zjawiska zaleca użycie:
– folii mylarowej Baadera ND5.
– szkła spawalniczego o stopniu przyciemnienia minimum 12 maksimum 14
https://www.youtube.com/watch?v=zRSS6_IZq5I
Patrzenie na słońce bez odpowiednio osłoniętych oczu może doprowadzić do uszkodzenia wzroku a w skrajnych przypadkach nawet do jego całkowitej utraty. Jeżeli nie macie dostępu do odpowiedniego osprzętu do oglądania zaćmienia to jednak nic straconego! Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii Uniwersytet Opolskiego zachęca do wspólnej obserwacji zjawiska. Poniżej znajduje się lista trzech miejsc spotkań:
- Campus Uniwersytetu Opolskiego przy wejściu do budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki od strony akademików – pracownicy i studenci Instytutu Fizyki UO będą oczekiwać na wszystkich chętnych z teleskopem i filtrami do obserwacji Słońca.
- Obserwatorium Astronomiczne w DS. Niechcic – będą wystawione 2 teleskopy oraz będzie transmisja na monitor w salce konferencyjnej – uwaga: jednorazowo będą wpuszczane grupki liczące nie więcej niż 15 osób,
- Plac Kopernika przy wejściu do Solarisa (obok Collegium Minus) – zespół i wolontariusze Wirtualnej Akademii Astronomii witać będą przechodniów z lunetą obserwacyjną i filtrami do obserwacji Słońca.
Oprócz samych obserwacji IF znajdujący się przy ulicy Oleskiej 48 zaprasza również na wykład “Słońce – gwiazda pełna tajemnic” dr hab. Dariusza Mana o godzinie 9:30 w sali 249.
Marcin Zakrzewski