99 wież i wieżyczek, malowniczy park zakwitający wiosną w azalie, niezwykłe spektakle, fontanny po zmroku oraz historia sięgająca pokoleń idealnie opisują bajkowy zamek w Mosznej!

W głąb historii

Początki Mosznej, miejscowości słynącej z niezwykłego zamku, sięgają czasów średniowiecza i według legend należała ona w tym okresie do Zakonu Templariuszy. Z kolei początki istnienia samego Zamku w Mosznej przypadają na XVIII w., z którego pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu. W 1866 r. Mosznę nabył pruski szlachcic Hubert von Tiele-Winckler z Miechowic. Jego syn, Franz Hubert, uznawany jest za pomysłodawcę i budowniczego zamku w obecnym, przyciągającym tłumy turystów, kształcie.

Nocą z 2 na 3 czerwca 1896 r. z nieustalonych dotąd przyczyn spłonęła część barokowego pałacu. Franz Hubert jeszcze w tym samym roku przystąpił do jego odbudowy, a przy tym – rozbudowy posiadłości. Powstało wówczas wschodnie, neogotyckie skrzydło zamku, mające służyć rodzinie oraz gościom. W latach 1912–1914 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym, wyposażone w pomieszczenia dla służby.

Ród Thiele-Winckler urzędował w rezydencji do końca II wojny światowej, po której był zmuszony uciec do Niemiec przed wkraczającą do Polski Armią Czerwoną. Po wojnie początkowo zamek był własnością skarbu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 1961–1972 w posiadłości mieściło się sanatorium, natomiast w latach 1972–2013 funkcjonował tam Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny. Od 2013 r. pałac udostępniony jest turystom, a w jego wnętrzach do dziś działają kawiarnia, restauracja oraz hotel.

Zamek w Mosznej zachwyca rozmachem i powierzchnią o wielkości ok. 8 tys. m². Wyposażony jest w 365 pomieszczeń i 99 wież. Co ciekawe, hrabia Franz Hubert Thiele-Winckler nie zdecydował się na 100. wieżę, by nie płacić wyższego podatku i być zwolnionym z utrzymywania oddziału wojska.

Bajkowy ogród

Dookoła Zamku w Mosznej rozciąga się bujnie porośnięty roślinnością park niczym z bajki! Jest to park krajobrazowy, charakteryzujący się przede wszystkim wiekowymi dębami wpisanymi do rejestru zabytków. Do tego rejestru wpis uzyskał również sam pałac. Warto zwrócić uwagę także na liczącą ok. 300 lat sosnę wejmutkę, azalie oraz przeszło 100-letnie różaneczniki kwitnące wiosną wzdłuż wodnych kanałów parku. 

W bezpośrednim sąsiedztwie roślinnych kompozycji usytuowana jest fontanna, której powstanie datuje się na XX w. Wyróżniają ją wodne widowiska z udziałem muzyki klasycznej i filmowej, wzbogacone po zmroku o efekty świetlne. Za fontanną rozkwita Aleja Lipowa prowadząca do marmurowego cokołu – są to pozostałości pomnika Huberta von Tiele-Wincklera. 

Po wschodniej stronie Alei Lipowej położony jest staw nazywany „wyspą miłości”. Nieopodal pałacu znajduje się także staw Kalusznika z ciągnącym się w głąb niego pomostem. Można natrafić również na pływające wokół kaczki i łabędzie. 

Zwiedzając zamek w Mosznej, nie sposób nie zajrzeć do pałacowej oranżerii, gdzie wśród wielu egzotycznych roślin spotkać można 80-letniego fikusa. Na terenie parku położona jest również stadnina koni, sięgająca swymi korzeniami do 1948 r. Stadnina koni w Mosznej jest znana w kraju oraz za granicą z hodowli koni sportowych – pełnej krwi angielskiej oraz koni szlachetnej półkrwi.

Zamek prosto z filmu

Zamek w Mosznej, jak się okazuje, posłużył za plan filmowy podczas niejednej ekranizacji. W 1978 r. nagrywano w nim sceny do filmu Test pilota Pirxa, w 1985 r. do Lubię nietoperze, a w 1990 r. do Piggate. Na terenie pałacu i parku w 2011 r. kręcono także sceny do filmu Dass, a w 2018 r. do Brigitte Bardot cudowna. W 2023 r. nagrywano natomiast ujęcia do filmów Konopacka. Walka o złotoW szachu. Ostatnia rozgrywka.

Warto także dodać, iż w 2008 r. wydano utwór Pokonaj siebie w wykonaniu Iwony Węgrowskiej oraz zespołu Feel, a w teledysku do niego dostrzec można scenerie zamkowego tarasu oraz pobliskiego parku.

Magiczne dni

Od 1984 r. na terenie zamku cyklicznie odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Podczas festiwalu można zobaczyć koncerty muzyki klasycznej, a park opiewa w kwiaty i dźwięki. Także na obszarze Zamku w Mosznej zorganizowane zostało niegdyś wydarzenie Szkoła Magii i Czarodziejstwa, podczas której fani Harrego Pottera mogli poczuć się jak w Hogwarcie! Uczestnicy mieli okazję założyć czarodziejskie stroje, brać udział w pokazach magii i iluzji, sporządzić własny eliksir oraz poznać zamkowe tajemnice.

***

Zamek w Mosznej zachwyca piękną architekturą, bogatą historią i malowniczym parkiem rangi Disneya. Jest to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie zakątków Opolszczyzny, a klimat tego miejsca sprawia, że kto raz go odwiedzi – wróci ponownie.


Tekst: Aleksandra Pientka
Grafika: Maks Drespa