Postcrossing – kreatywne hobby dla każdego
Czy zbieranie znaczków to przeżytek? A gdyby tak zrewolucjonizować to hobby i zintegrować ludzi z różnych regionów, by w napięciu otrzymywać nie tylko znaczki z całego świata, ale przede wszystkim pocztówki od nieznajomych rozsianych od Hawajów, przez Zambię, po Wyspy Japońskie?
Skąd ta idea i jak potoczyła się jej historia?
Jest 14 lipca 2005 r. Na swoim starym komputerze w domowej szafie portugalski student Paulo Magalhães tworzy stronę Postcrossing.com, która poszerza zasięg jego pasji – umożliwia wymianę pocztówek nie tylko z przyjaciółmi, ale i z ludźmi z całego kraju, a wkrótce również świata. Projekt przerósł najśmielsze oczekiwania Paulo i zyskał międzynarodowy rozgłos w mediach, w tym na blogach, w gazetach i telewizji, np. w BBC News. Niedługo potem postcrosserzy zaczęli organizować regularne spotkania na całej planecie, aby dzielić się pocztówkami, pisać je i podpisywać.
W 2008 r. liczba wymienionych pocztówek osiągnęła 1 mln, a zaledwie 10 lat później przekroczyła 50 mln i stale rośnie. Wiele szkół organizuje wymiany pocztówkowe do losowych miejsc na świecie z okazji np. Europejskiego Dnia Języków (26 września) lub Światowego Dnia Pocztówki (1 października). W 2014 r. Ana Campos, autorka loga Postcrossingu, została zaproszona, by wygłosić przemówienie na temat samej idei projektu na TEDx w Porto.
Narodziny pocztówki
W 2019 r. organizacja Postcrossing przygotowała uroczystość z okazji 150. rocznicy wysłania pierwszej (oficjalnej) pocztówki 1 października 1869 r. Spośród 1000 nadesłanych kartek pocztowych wyłoniono najlepsze, które zostały zaprezentowane w siedzibie Światowego Związku Pocztowego w Bernie w Szwajcarii (kilka z nich możecie zobaczyć tu: postcrossing.com/blog/2019/12/18/150-years-of-postcards—highlights). Jednak jak to się zaczęło? Dr Emanuel Herrmann, austro-węgierski profesor ekonomii, napisał artykuł w „Neue Freie Presse”, ówcześnie debiutującej gazecie, wskazując, że czas i wysiłek związany z napisaniem listu jest nieproporcjonalny do rozmiaru wysyłanej wiadomości. Zasugerował, że należy wdrożyć bardziej praktyczną i tańszą metodę, aby uzyskać krótszą i wydajniejszą komunikację. Jego zalecenia zrobiły wrażenie na Poczcie Austriackiej, która zastosowała je w praktyce 1 października 1869 r., czego efektem było stworzenie Correspondenz-Karte (pierwowzór dzisiejszej pocztówki) – jasnobrązowego prostokąta o wymiarach 8,5 cm x 12 cm z miejscem na adres z przodu i na krótką wiadomość z tyłu. Pocztówka zawierała nadrukowany znaczek w prawym górnym rogu, kosztujący połowę ceny zwykłego listu.
Jak korzystać z Postcrossingu?
Korzystanie ze strony Postcrossing.com jest w całości darmowe. Wystarczy prosta rejestracja, ewentualnie zamieszczenie swojego zdjęcia i opisu o sobie lub o treściach oczekiwanych w nadsyłanych pocztówkach. Adres zamieszkania jest prywatny – ukazuje się jedynie osobie, która Cię wylosowała i wkrótce nadeśle Ci pocztówkę (kupioną lub zrobioną ręcznie). Po każdym wysłaniu i zarejestrowaniu kartki pocztowej na stronie internetowej przez odbiorcę (dzięki numerowi Postcard ID), system losowo przydziela Cię innemu użytkownikowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy nie wiesz od kogo i kiedy w Twojej skrzynce znajdzie się nowa kartka. Mimo to, dzięki możliwości wysyłania przez stronę internetową wiadomości, jesteś w stanie ponownie skontaktować się z wybraną osobą online, a zarejestrowane pocztówki widnieją w spisie na profilu, często z dołączonymi zdjęciami ich wyglądu.
Jakie są korzyści z dołączenia do Postcrossingu?
Zawieranie przyjaźni, uczenie się nowych języków (przede wszystkim doskonalenie angielskiego, stanowiącego podstawowy język strony internetowej i pisanych pocztówek), poznawanie tradycji, kultur i ciekawostek, które ludzie z różnych regionów kuli ziemskiej wymieniają między sobą. Celem twórcy Postcrossingu Paulo Magalhãesa jest „łączyć ludzi na całym świecie za pomocą pocztówek, niezależnie od ich kraju, wieku, płci, rasy czy przekonań”. Zachęcam do tego hobby, bo – kto wie – może pewnego dnia w Twojej skrzynce na listy pojawi się pocztówka z Antarktydy lub od jednego z twórców (tak, tak, oni również posiadają konta na stronie).
Źródła:
www.postcrossing.com/about/history
www.worldpostcardday.com/history
Autorka: Lilianna Chomicz
Grafika: www.papersisters.de