Chciałbyś/Chciałabyś nadać starym przedmiotom drugie życie, ale nie wiesz jak? Z pomocą przychodzi opolska ReUżytkownia! Zapoznaj się z rozmową z Iwoną Kowalczuk, Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi i zobacz, jak w prosty sposób nadać niechcianym przedmiotom zupełnie nową wartość.
Skąd wziął się pomysł na tę działalność?
Pomysł na stworzenie miejsca ciągłej edukacji dla dorosłych i punktu wymiany przedmiotów narodził się podczas szkolenia, gdzie prezentowany był City PSZOK funkcjonujący w centrum Oslo. Ta idea bardzo nam się w Wydziale Gospodarki Odpadami Komunalnymi spodobała. Chcieliśmy, aby podobne miejsce powstało w Opolu. W ramach międzynarodowego programu URBACT i sieci planowania działań UrbReC Zasobne miasta poznaliśmy rozwiązania funkcjonujące w miastach partnerskich, jak również odwiedziliśmy podobne miejsca działające w Polsce. Czerpaliśmy inspiracje z Podzielni w Poznaniu, sklepu Fundacji Aktywni My w Rudzie Ślaskiej czy zasad działania sklepów społecznych Tyle Tego i Faza w Katowicach. Na bazie zdobytej wiedzy narodziła się koncepcja funkcjonowania ReUżytkowni jako miejsca wdrażania zasad gospodarki cyrkularnej, edukacji dorosłych mieszkańców Opola i wymian, czyli działań związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów i ograniczaniem konsumpcjonizmu.
Co można u Państwa zostawić, jakiego rodzaju mogą to być przedmioty?
Do ReUżytkowni można przynosić różne rodzaje przedmiotów, zarówno nowych (na przykład nietrafione prezenty), jak i używanych, ale muszą to być rzeczy czyste i w dobrym stanie – takie, które od razu ktoś może wziąć. Nie przyjmujemy odpadów. Ze względu na ograniczoną powierzchnię nie przyjmujemy również przedmiotów dużych gabarytowo, sprzętów elektronicznych czy odzieży. Natomiast można do nas przynieść: akcesoria dziecięce, zabawki, gry, puzzle, płyty CD i DVD, przybory kuchenne, porcelanę i szkło, bibeloty, wazony, biżuterię, książki, artykuły papiernicze i szkolne, torebki, plecaki, paski, apaszki oraz rośliny doniczkowe.
Jak wygląda proces wymiany tych towarów?
Do ReUżytkowni zapraszamy każdego mieszkańca Opola. Można przynieść rzeczy i je zostawić, nie biorąc nic w zamian. Można też wymienić przedmioty lub zabrać te, których mamy w nadmiarze i wydajemy każdemu, kto odwiedzi ReUżytkownię. Rzeczy oddaje się i zabiera bezpłatnie, my tylko udostępniamy przestrzeń do wymian. Wszystkie przedmioty są ważone. Stąd też wiemy, że w trakcie trzech miesięcy funkcjonowania ReUżytkowni mieszkańcy przynieśli do nas prawie 4,5 tony przedmiotów, z czego blisko 3,5 tony znalazło nowych właścicieli. Tym samym przyniesione rzeczy nie stały się odpadami.
Czy na początku istnienia działalności wystąpiły jakiekolwiek problemy?
Rozpoczęcie funkcjonowania ReUżytkowni wiązało się z naszymi obawami, czy mieszkańcy zaakceptują naszą propozycję wymian niepotrzebnych przedmiotów. Po trzech miesiącach możemy powiedzieć, że inicjatywa władz miasta spotkała się z bardzo dużą przychylnością opolan. Dziennie odwiedza nas ponad 60 osób, a przez trzy miesiące było to ponad 3600 osób.
Czy Pani firma jest jedyną taką w województwie? Jeżeli tak, to czy planuje Pani otworzyć kolejne punkty w innych miastach?
Nie słyszałam o podobnym miejscu prowadzonym przez władze gminy w naszym województwie. Natomiast przy niektórych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na Opolszczyźnie funkcjonują punkty wymian. Również w Opolu, przy PSZOK na ulicy Kępskiej planowane jest uruchomienie takiego punktu w połowie bieżącego roku.
Opolska ReUżytkownia uczy odpowiednich działań związanych z racjonalną gospodarką w obiegu zamkniętym. Do jakiej grupy opolan te działania trafiają najbardziej?
Odbiorcami naszej oferty są zarówno młodzież, dorośli, jak i seniorzy. Do odwiedzenia ReUżytkowni i skorzystania z naszej oferty edukacyjnej zapraszamy także dzieci z przedszkoli i szkół.
Co, jako szefowa, lubi Pani w swojej pracy najbardziej? Zadowolenie klientów, szansę poprawy stanu środowiska czy może coś jeszcze innego?
Mam przyjemność współpracowania z fantastycznymi, zaangażowanymi ludźmi i dlatego lubię swoją pracę. Dzięki temu możemy realizować ponadstandardowe działania edukacyjne, jak na przykład utworzenie ReUżytkowni, co nie byłoby możliwe bez pracy całego zespołu.
Jakie są cele zespołu ReUżytkowni na najbliższe miesiące, lata?
Chcemy, aby ReUżytkownia tętniła życiem. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców tym miejscem, poszukujemy osób chętnych do wolontariatu, do pomocy przy działaniach edukacyjnych i wymianach. Planujemy też organizować różne wydarzenia edukacyjne, na przykład warsztaty czy prelekcje. Chcielibyśmy uruchomić punkt napraw, do prowadzenia którego również szukamy wolontariuszy. Mamy wiele pomysłów na przyszłość, ale bez wsparcia ochotników ich realizacja może okazać się niemożliwa.
Rozmawiał: Dawid Kotyś