Gry w dzisiejszych czasach nie są już tylko rozrywką dla dzieci i młodzieży. Mimo krążącego stereotypu okazuje się, że coraz więcej seniorów może się nazwać graczami. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi: coraz większa obecność nowych technologii w życiu osób starszych, korzyści zdrowotne wynikające z grania oraz chęć relaksu i pozbycia się nudy.

W latach 80. i 90. graczami były prawie wyłącznie osoby młode, ale wraz z upływem czasu sytuacja na rynku gier mocno się zmieniła. Coraz więcej dorosłych i seniorów zaczęło interesować się wirtualnymi rozgrywkami, choć część z nich nawet tego nie dostrzegła. Dobrze widać to na przykładzie niezwykle popularnej mobilnej gry Candy Crush Saga. Jest to prosta gierka logiczna, w której naszym celem jest ułożenie słodyczy w odpowiedni sposób – tak, by te same rodzaje łakoci znalazły się obok siebie. Seniorzy uwielbiają zarówno tą, jak i podobne produkcje, gdyż są bardzo przyjazne graczowi, nie mają skomplikowanych reguł i zapewniają trening umysłu, stanowią wyzwanie. Ponadto za każde przejście poziomu czy wykonanie zadań  gracze otrzymują zachęcające do dalszej rozgrywki nagrody. Według niektórych badań produkcje tego typu  działają pobudzająco na umysł osób starszych, a nawet mają wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera. Wiąże się to z faktem, że gry logiczne wymagają od nas ciągłego myślenia, planowania i analizowania, co uaktywnia mózg i pomaga w utrzymaniu go w dobrej kondycji.

Inną grą, która bardzo przypadła do gustu starszym odbiorcom jest FarmVille. To symulator farmy, w który być może grają nawet wasi rodzice czy dziadkowie. Barwna grafika, przystępna rozgrywka oraz tematyka, która przypomina seniorom czasy ich młodości, z pewnością mają wpływ na zainteresowanie tą produkcją. Niezwykle ważnym elementem są też funkcje umożliwiające socjalizację, takie jak system poziomów umożliwiający obserwowanie postępów wspógraczy, możliwość odwiedzania farm swoich znajomych, chwalenia się swoimi osiągnięciami czy rywalizacja. To wszystko angażuje użytkowników i wciąga ich na długie godziny, a nawet lata.

W 2020 roku firma Intel zleciła ciekawe badanie, z którego wynika, że aż 15% polskich graczy to osoby powyżej 55 roku życia. Nie grają one tylko w wyżej wymienione gry mobilne oraz przeglądarkowe. Około 20% ankietowanych wskazało tak mainstreamowe gry jak serie Wiedźmin, The Sims czy FIFA. To, co przyciąga ich do gier to chęć ćwiczenia refleksu, możliwość odstresowania i zrelaksowania się.  Dla graczy bardzo satysfakcjonujące jest pokonywanie pojawiających się trudności.

Niektóre osoby starsze angażują się nawet w e-sport, czego przykładem może być pierwsza na świecie e-sportowa drużyna seniorów – Silver Snipers. Regularnie pojawiaja się ona na zawodach dla graczy Counter-Strike: Global Offensive i odnosi sukcesy. Najważniejsze dla jej członków jest pokazanie graczom w podeszłym wieku, że skoro oni mogą grać, to ich rówieśnicy też. Drużyna została stworzona przez firmę Lenovo, która zapewniła szkolenia, obozy i wspierała przygodę seniorów w profesjonalnym graniu. Dodatkowymi zaletami rozwoju w tej dziedzinie były: lepszy refleks, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów wśród zespołu.

Seniorzy to bardzo zróżnicowana grupa wśród graczy, a jej członkowie często znajdują sobie swoje nisze. Wielu z nich preferuje gry dla pojedynczego gracza, a część świetnie odnajduje się w rozgrywkach sieciowych. Poprzez granie mogą radzić sobie z nudą,  „odmłodzić‟ i być bliżej swoich wnuków. Niewątpliwym plusem jest też pozytywny wpływ gamingu na ich zdrowie i zachowanie sprawności.

Autor: Adrian Kokot
Grafika: Pixabay.com