,,Braveheart – Waleczne Serce’’ to nie jest zwykły film historyczny. To nie jest zwykła produkcja zrealizowana przez zwykłego reżysera. I co najważniejsze… to nie jest film, który nie zapadnie Ci w pamięci. Jest to produkcja wyjątkowa, zrealizowana z wielką klasą i niosąca za sobą trzygodzinną dawkę mocnych i wzruszających przeżyć. Ten film bez wątpienia można zaliczyć do tych z nutką refleksji, które na przestrzeni lat silnie ukorzeniają się w naszej podświadomości. Nie bez powodu ten film zyskał sławę na całym świecie a ja swoim skromnym zdaniem przedstawię wam dlaczego tak jest.
Film ,,Braveheart – Waleczne Serce’’ w reżyserii Mela Gibsona powstał w 1995 roku. Jest to dramat historyczny opowiadający o walce Szkotów o niepodległość. Głównym bohaterem produkcji jest William Wallace (Mel Gibson), który w dzieciństwie przeżył traumę tracąc rodziców. Po kilkunastu latach na tronie Anglii zasiada Edward I, który zaczyna nakładać represje na Szkotów. Przykładem jest tzw: ,,prawo pierwszej nocy’’, według któremu możnowładcy mogą odebrać żonę chłopu na pierwszą noc po ślubie. To prawo bezpośrednio dotknęło także głównego bohatera, który potajemnie poślubił Murron. Anglicy usiłują zgwałcić jego żonę, zaś napotykając opór z jej strony postanawiają ją zabić. William daje upust swoim emocjom i złości poprzez zabicie oprawców co spotyka się z radością mieszkańców wioski dla których staje się bohaterem, symbolem walki z oprawcami o wolność.
Jak wcześniej wspomniałem, film oparty jest na faktach, ale nie jest ich więźniem. Mimo iż film trwa ponad trzy godziny, nawet na chwilę nie daje się zanudzić. Natomiast sama fabuła opowiadana jest w ciekawy i prosty sposób przez co odbiorca nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem przebiegu filmu. Ważnymi aspektami filmu są wydarzenia, które są bardzo dobrze przemyślane. Przeplatane są sukcesami, momentami zwątpienia, porażkami, a nawet wstrząsającymi momentami. W analizie tego filmu nie można pominąć elementów stricte technicznych. Muzyka jest oparta głównie na motywach szkockich. Podkreśla znaczenie każdej sceny w filmie dopasowując się do danej sytuacji. Nie bez powodu jest określana jako jedna z najlepszych w historii światowego kina. Do scenografii także nie można się przyczepić. Warownie drewniane oraz kamienne, tak jak ich wnętrza prezentują się okazale. Jednak mimo wszystko nic nie przebije pięknego uchwycenia krajobrazu – głównie lasów i gór.
Jakie jest przesłanie tej produkcji? Nie ma wątpliwości że film zalicza się do tych z tytułu ,,na pokrzepienie serc’’. Kluczowa jednak jest idea wolności o którą walczy Wallace. Film ukazuje również odwagę, determinację oraz oddanie głównego bohatera. To jak ważną postacią był dla Szkotów pokazują ostatnie sceny filmu w których widać że jego idee oraz nauki nie poszły w las, nawet po jego śmierci. Podsumowanie może być tylko jedno. Film ,,Braveheart – waleczne serce’’ bez wątpienia można przypisać do skromnego grona filmowych arcydzieł. A czego nas uczy przede wszystkim? Że wolność jest dla każdego i żadna siła nie jest w stanie nam jej zabrać.
Autor: Michał Perlik