Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Charakteryzuje się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zanikiem aktywności ruchowej, zwolnieniem czynności serca i oddychania oraz czasową utratą świadomości.
Statystycznie, każdy człowiek potrzebuje ok. 7-8 godzin snu na dobę, a w ciągu całego swojego życia przesypia ok. 20 lat. Niestety, wielu ludziom nie pozwala na to ich tryb życia, co często prowadzi do takich chorób, jak np. bezsenność.
Z medycznego punktu widzenia jest to zmniejszona ilość snu spowodowana trudnościami z zaśnięciem, częstym przebudzaniem się czy też przedwczesnym budzeniem się, bez możliwości ponownego zaśnięcia.
Ludzie, którzy borykają się z trudnościami z zaśnięciem często, pomimo uczucia zmęczenia, kładą się do łóżka i przez kilka godzin rzucają się z jednego boku na drugi, czy też, patrząc w sufit i licząc owieczki w pamięci, czekają na „przyjście” snu.
Bezsenność, jak każda choroba, bardzo niekorzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Może wywoływać zaburzenia nastroju, drażliwość, kłopoty z pamięcią i koncentracją, a nawet prowadzić do depresji.
Jest jednak kilka domowych sposobów, dzięki którym można sobie ułatwić walkę z bezsennością.
v Odpowiednie warunki połową sukcesu.
Pomieszczenie przed snem powinno zostać przewietrzone, okna przyciemnione, a temperatura powietrza nie powinna być za wysoka. Bardzo duże znaczenie ma też ustawienie łóżka – ważne, aby było ustawione pod względem naszej wygody.
v Stop jedzeniu i piciu.
Objadanie się przed snem niestety nie jest dobrym posunięciem. Należy pamiętać, aby ostatni posiłek zjeść co najmniej 3 godziny przed snem, gdyż proces trawienny może nam uniemożliwić zaśnięcie. Nie należy także spożywać zbyt dużej ilości płynów, ponieważ pełny pęcherz może nas obudzić i utrudnić ponowny sen.
v (Nie) spanie do południa.
Organizm przez bezsenność często bywa rozregulowany. Aby zasypiać normalnie należy odzyskać jego prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim kłaść się i wstawać zawsze o tej samej porze. Mimo późnego zaśnięcia czy też całkowicie nieprzespanej nocy , nie powinno się odsypiać zaległości. Zalecane jest również unikanie popołudniowego lenistwa w łóżku. Nawet jeśli się nie śpi, to już samo przebywanie w łóżku utkwi w pamięci na tyle, że będzie zakłócać zasypianie.
v Spacer – tak, wysiłek – nie.
Przed snem dobrze jest wyjść na krótki spacer. Jak najwięcej pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się i wyciszyć do minimum. Należy jednak unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego, gdyż to nie zniweluje zaburzeń snu, a tylko je utrudni. Dojdzie do sytuacji, iż będziemy tak zmęczeni, że aż nie będziemy mogli zasnąć.