Studencie! Studentko! Czy aktywnie działasz na naszej uczelni i angażujesz się w jej życie? Jeśli tak, stypendium „Primus” jest dla Ciebie! Zapraszamy więc do zapoznania się z wywiadem z dr Sabiną Wyrwich-Płotką, Prezeską Zarządu Fundacji Uniwersytetu Opolskiego.

Proszę opowiedzieć, czym jest Fundacja UO – trochę historii samej organizacji.

Fundacja UO została powołana aktem notarialnym przez Jego Magnificencję Rektora Marka Masnyka wiosną 2023 r. Natomiast 1 czerwca 2023 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, a 6 lipca 2023 r. odbyła się oficjalna inauguracja działalności fundacji i od tego czasu wspieramy środowisko akademickie UO.

Jaki jest główny cel działania fundacji?

Fundacja Uniwersytetu Opolskiego to organizacja non-profit, która wspiera działalność naukową, dydaktyczną i społeczną uczelni. Pozyskuje środki zewnętrzne na realizację różnych projektów naukowych, dydaktycznych. Często zajmujemy się promocją fundacji i naszych działań, ale także działań Uniwersytetu Opolskiego, popularyzując jego osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i artystyczne. Nawiązujemy współprace z innymi podmiotami, takimi jak przedsiębiorstwa, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, co przyczynia się do transferu wiedzy i technologii oraz umacniania pozycji uczelni w regionie. Przede wszystkim skupiamy się na różnych formach wsparcia środowiska akademickiego UO (głównie studentów) poprzez oferowany program stypendialny „Primus”, granty, organizację czy współorganizację wydarzeń i konferencji.

Czym jest stypendium „Primus”? Skąd pomysł na stworzenie tegorocznej statuetki dla laureatów stypendium i kto ją wykonał?

To program stypendialny skierowany do studentów. Jest formą uznania dla osiągnięć studenta i jego wkładu w rozwój uczelni i społeczności. Chciałam, aby wpisał się on na stałe nie tylko w historię działalności fundacji, ale również samego UO. Od samego początku wiedziałam, że program stypendialny i symbolika z nim związana muszą być niepowtarzalne. Statuetka ma być silną motywacją do kontynuowania nauki na najwyższym poziomie i osiągania kolejnych sukcesów w życiu zawodowym. Stawiając sobie tak ambitny cel, skontaktowałam się z prof. Marianem Molendą z Wydziału Sztuki, któremu opowiedziałam o mojej wizji statuetki, a profesor bez żadnych wątpliwości przyjął mój pomysł i rozpoczął prace nad projektem i jego realizacją wraz ze studentką Kim Franczyk. Tutaj jeszcze raz chciałam prof. Molendzie serdecznie podziękować za zaangażowanie, wysiłek i poświęcony czas, bo efekt nas powalił na kolana! Statuetka jest przepiękna i w pełni oddaje to, co chcemy studentom UO przekazać. Jest widocznym dowodem na to, że ciężka praca i pasja przynoszą efekty. Przypomnę, że otrzymanie stypendium i statuetki „Primus” wiąże się ze wsparciem finansowym, które umożliwia dalszy rozwój i realizację ambitnych projektów laureata.

Gdzie studenci mogą szukać informacji o działalności Fundacji?

Przede wszystkim na stronie fundacji, na naszym profilu na Facebooku, Instagramie czy Linkedin. Staramy się również komunikować za pośrednictwem UO – wszyscy studenci zostali zaproszeni do złożenia wniosku o stypendium „Primus” za pośrednictwem uczelnianych adresów e-mail. Osobiście bywam też w Radiu Opole, gdzie mówiłam o programie stypendialnym i samej fundacji.

Rozmawiała: Oliwia Jeżyk
Grafika: Fundacja Uniwersytetu Opolskiego