Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Patrząc przez okno albo wychodząc na spacer, możemy poczuć się lepiej. Mamy też więcej energii do działania. Wiosna to czas odnowy, tak jak przyroda budzi się na nowo do życia, tak i ludzie mogą poczuć przypływ nowej siły. Poznajmy kilka wiosennych ciekawostek, z różnych miejsc na świecie.

Początek wiosny od wieków świętowano w różny, często ciekawy sposób. Już w Mezopotamii istniało święto rolników zwane Akitu, które obchodzono z udziałem króla oraz elit kapłańskich i dworskich. Podczas tej uroczystości miały miejsce różne obrzędy. Z kolei dawniej w Polsce nadejście wiosny związane było ze świętem Jarych Godów. Tradycją było wówczas rytualne topienie lub palenie kukły, która symbolizowała Marzannę, czyli boginię zimy i śmierci. Ten starosłowiański zwyczaj pozostał z nami do dziś! Pamiętam, że w przedszkolu również szykowaliśmy się na topienie Marzanny. Ileż radości nam to sprawiało!

Pierwszy dzień wiosny w wielu kulturach postrzegany jest jako nadejście czegoś nowego i niezwykle radosnego. Świętowanie powitania nowej pory roku ma bogatą tradycję na całym globie. Przykładowo w Bułgarii tego dnia przekupuje się Babę Martę. Jest to złośliwa staruszka, która za wszelką cenę chce opóźnić odejście zimy. Bułgarzy zwyczajowo w tym czasie  obdarowują się gałgankami, czyli amuletami, które przypominają kształtem laleczki. Dla odmiany w Macedonii 21 marca to dzień miłości i młodości. Nadejście wiosny kojarzy się tam z życiem, które symbolicznie zwyciężyło nad śmiercią, czyli zimą. W Japonii z kolei najważniejszym punktem obchodów wiosny jest odpędzanie demonów.

Data rozpoczęcia wiosny kalendarzowej wzięła się stąd, że  Słońce osiąga „wiosenny” punkt na niebie najczęściej 21 marca i przyjęto, że to wtedy rozpoczyna się ta miła dla wielu pora roku. Czasami jednak ten termin nie zgadza się z początkiem astronomicznej wiosny. Ciekawostką jest, że daty tych dwóch zjawisk pokryją się ponownie dopiero w 2102 roku. Z kolei w 2044 roku astronomiczna wiosna zacznie się już 19 marca, a na kalendarzową trzeba będzie poczekać jeszcze dwa dni.

W okresie wiosennym na całym świecie obchodzi się wiele różnych świąt. Na przykład w Rumunii, Serbii i Macedonii ma miejsce Paparuda (6 maja). Jest to wiosenny, rdzenny zwyczaj wywoływania deszczu. W dniu tego święta odbywają się liczne pochody dzięwcząt i chłopców, przez wioski i miasta. Święto to połączone jest ze śpiewaniem piosenek i oblewaniem uczesników wodą. Z kolei w Polsce są to na przykład Święto Pracy – 1 maja i Święto Konstytucji 3 maja. Pierwsze z nich na świecie obchodzone jest już od 1890 roku i ma  na celu podkreślenie znaczenia ludzkiej pracy. W Polsce od 1950 roku jest świętem państwowym. Celebrowane jest podczas pochodów pierwszomajowych. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzone jest w naszym kraju Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione świętem państwowym  w 1919 roku.

W Irlandii wiosną odbywają się obchody związane ze znanym na całym świecie świętem – Dniem Świętego Patryka – istotne zarówno ze względów kulturowych, jak również religijnych. Irlandczycy świętują 17 marca, czyli w dzień tradycyjnie uznawany za datę śmierci świętego Patryka, patrona Irlandii. W innej części globu – Indiach obchodzi się natomiast święto Bihu, podczas którego w stanie Assam odbywają się trzy festiwale asamskie: Rongali, Kongali i Bhogali. Rongali jest najważniejszym z nich. W Chinach z kolei świętuje się Chiński Nowy Rok, który powszechnie określa się jako Święto Wiosny. W Australii zaś znane jest święto Floriade, nazywane też Australijskim Świętem Wiosny, czyli festiwal kwiatów i rozrywki, który odbywa się co roku w Canberze. W Egipcie z kolei świętuje się Sham Ennessim – święto narodowe oznaczające początek wiosny i pożegnanie zimy.

Autorka: Miriam Gajda-Klama
Zdjęcie: Miriam Gajda-Klama