Maestro. Historia milczenia – to reporterska opowieść o milczącym Poznaniu. Autor – Marcin Kącki nazywa go miastem zasłoniętych firanek. Jest to nawiązanie do tego, że wielu mieszkańców miasta, władz „coś” słyszało, „coś” wiedziało jednak postanowili nie reagować.
Książka bardzo trudna, lecz jak najbardziej warta przeczytania. Napisana z wielką starannością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły związane ze wspomnieniami bohaterów. Autor poświęcił na rozmowy z nimi ogromną ilość czasu, czytając poznajemy bardzo wiele osób związanych z tym co przez lata działo się w Poznaniu. Jest to reportaż , który bardzo chciałam przeczytać, nie spodziewając się tego co mnie czeka.
O Polskich Słowikach słyszało zapewne wiele osób, duża część z nich poznała ten chłopięcy chór w 2003 roku, gdy za sprawą Kąckiego cała Polska dowiedziała się o wykorzystywaniu chórzystów przez dyrygenta. Najtrudniejsze w tej książce było dla mnie to jak bagatelizowanie były przez dorosłych – opiekunów, nauczycieli i rodziców – sygnały na temat zamiarów poznańskiego Maestra. Reportaż jest bardzo wielowymiarowy. Dziennikarzowi udało się porozmawiać z chórzystami, rodzicami, dyrygentem, jego podwładnymi, władzami miasta, co sprawia że poznajemy historię bardzo dokładnie.
Marcin Kącki jest reporterem Gazety Wyborczej, siedem lat temu zdobył tytuł Dziennikarza Roku. Zajmuje się tematyką społeczną, niejednokrotnie w swojej pracy sięga po prowokację dziennikarską. Umożliwia mu to opisywanie wydarzeń zupełnie od środka, a także sprawia, że tekst jest bardziej wiarygodny. Swoją historię związaną z poznańskim chórem rozpoczął od spotkania z młodym mężczyzną, ofiarą tytułowego maestra. Materiały do napisania obszernego reportażu zbierał przez 10 lat, pozwala to wierzyć, że zrobił to rzetelnie. Moim zdaniem jest to książka do przeczytania raz. Temat, niezwykle ważny nie zachęca do sięgnięcia po raz kolejny. Uważam, że może być świetną lekturą dla obecnych lub przyszłych dziennikarzy ponieważ pokazuje jak wiele trzeba zrobić by chociaż otrzeć się o prawdę.
Aleksandra Markiw