13 kwietnia 2024 r. studenci i studentki Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej Skonsultuj z Farmaceutą, która odbyła się w Centrum Handlowym Karolinka w ramach działalności Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Opole.

Dlaczego taka akcja?

Skonsultuj z Farmaceutą to coroczna akcja organizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji (PTSF), której celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat chorób cywilizacyjnych i opieki farmaceutycznej. W tym roku tematem przewodnim były choroba niedokrwienna serca i szerzenie wiedzy na jej temat, czego w ramach Skonsultuj z Farmaceutą podjęło się PTSF Opole wraz z jedenastoma innymi oddziałami w całej Polsce. Osoby studiujące farmację w formie wolontariatu mogły aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu i wykonywać pomiary – ciśnienia, glikemii, spirometrii i pulsoksymetrii – na stanowiskach diagnostycznych. Na miejscu znajdowały się również stanowiska z ziołami leczniczymi, a także oferujące możliwość zapisania się do Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku Fundacji DKMS oraz kącik dla najmłodszych. Wydarzenie zostało objęte patronatem m.in. Wydziału Chemii i Farmacji UO, Samorządu Studenckiego UO oraz Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Na pytania o to, jak przebiegła akcja i ile wykonano pomiarów, odpowiedziała główna koordynatorka, Wiceprzewodnicząca ds. Nauki i Edukacji PTSF Opole Daria Siodłak:

„Sądzę, że wydarzenie można głośno nazwać sukcesem. Przygotowane stanowiska cieszyły się ogromnych zainteresowaniem, wszyscy wolontariusze i wolontariuszki mieli ręce pełne roboty. Wiele zainteresowanych osób podczas rozmów przy stanowiskach dowiedziało się o następstwach choroby wieńcowej lub profilaktyce chorób serca. Nasi magistrzy farmacji służyli radą i byli w gotowości w razie jakichkolwiek pytań ze strony pacjentów oraz wolontariuszy. Wykonaliśmy 121 pomiarów ciśnienia tętniczego, ponad 100 pomiarów zarówno pulsoksymetrem, jak i spirometrem, rozdaliśmy również prawie 150 probówek z surowcami zielarskimi, takimi jak krwawnik pospolity, lawenda lekarska czy ziele serdecznika. Oczywiście nie mogę zapomnieć o współpracy ze studentkami kierunku lekarskiego, część z nich należało do Oddziału Opole IFMSA-Poland, bez nich nie udałoby nam się wykonać 152 pomiarów glikemii. Dzięki zestawom rejestracyjnym, które przesłano nam w ramach współpracy ogólnopolskiej z Międzynarodowym Centrum Dawców Szpiku Kostnego, szerzej znanym jako Fundacja DKMS, nasi wolontariusze byli w stanie zachęcić aż 10 nowych osób do zapisania się do Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku DKMS. Mieliśmy też kącik dla najmłodszych pacjentów, w którym dzieci mogły zapoznać się z tajnikami technologii postaci leku. Dzieci z asystą wolontariuszy mogły w ogromnym moździerzu rozdrobnić kolorowe cukierki pudrowe, a potem włożyć stworzony proszek do opłatków skrobiowych – trudno mi powiedzieć, kto miał większą frajdę przy robieniu tych opłatków, dzieci czy wolontariusze.”

Każdy student mile widziany

W wydarzeniu entuzjastycznie brali udział studenci farmacji ze wszystkich roczników, zarówno pierwszoroczniacy, jak i przygotowujący się do opuszczenia murów uczelni studenci piątego roku. Każdy po przejściu odpowiedniego szkolenia mógł spróbować swoich sił na różnych stanowiskach, gdzie mierzono ciśnienie tętnicze ciśnieniomierzami lekarskimi czy opowiadano zainteresowanym o prawidłowym stosowaniu naparów z ziół, by poprawić stan zdrowia lub zażyć odrobiny relaksu. Dla wielu studentów był to też pierwszy kontakt z pacjentem, co mogło otworzyć nowe perspektywy i dać przedsmak tego, co czeka ich w przyszłości.

„Skonsultuj z Farmaceutą było pierwszą akcją PTSF, w której miałam przyjemność uczestniczyć. Mam również nadzieję, że nie ostatnią. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspólnie pomóc wielu ludziom oraz nabyliśmy wiedzy i nowych umiejętności  związanych z naszym przyszłym zawodem.” – powiedziała Wiktoria, studentka pierwszego roku.

„Już po raz drugi biorę udział w Skonsultuj z Farmaceutą i znów się nie zawiodłam! W tym roku mierzyłam ciśnienie tętnicze i wyniki były naprawdę różne, często skrajnie odbiegające od fizjologicznej normy. Według mnie potrzebne są takie akcje, aby uświadamiać pacjentów o tym, jak ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia, by zapobiec wystąpieniu ciężkich chorób.” – powiedziała Patrycja, studentka czwartego roku.

Tekst: Daria Siodłak, Julia Kuc, Monika Kompala
Rozmawiały: Julia Kuc, Monika Kompala