Prawie połowa Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Najczęściej aktywność fizyczną kończymy w momencie zakończenia lekcji WF-u (których i tak jest niewiele). Tylko 6% z nas ćwiczy regularnie. Sport uprawiają przede wszystkim młode osoby – ludzie do 30-stego roku życia. Z wiekiem tracimy zainteresowanie sportem. Nie jest on zbyt popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mamy mało amatorskich klubów sportowych, wolimy raczej bierne oglądanie sportu niż aktywny udział w grze.
Tymczasem może nie zdajemy sobie sprawy z wielu pozytywnych stron sportu i to nie tylko dotyczących sfery fizycznej człowieka. Nie myślimy o sporcie jako o potencjale, możliwości rozwoju.
Czym jest sport? Są różne definicje. Jest zabawą poprawiającą kondycję fizyczną ale i psychiczną. Jest działaniem kształtującym cechy ważne w różnych sferach życia. Jest rywalizacją. Może być wydarzeniem skupiającym na sobie uwagę wielu.
Najbardziej oczywistą częścią życia na która oddziałuje sport, jest ciało. Jeśli uprawiamy odpowiednią dla siebie dyscyplinę możemy zyskać, zachować lub odzyskać zdrowie, sprawność, urodę, witalność i ogólne dobre samopoczucie.
Sport ma korzystny wpływ także na wychowanie. Dzieci i młodzież zamiast np. spędzać zbyt dużo czasu samotnie przed komputerem albo zamiast urządzać bójki na podwórku, mogą zagrać wspólnie w jakąś grę sportową i w ten sposób dobrze spożytkować czas, nauczyć się współpracy, rozwiązywania konfliktów, znoszenia wysiłku itd.
Sport wymaga przestrzegania zasad, norm (np. gry fair play). Jedynie gra zgodna z zasadami może dać prawdziwą satysfakcję ze zwycięstwa i możliwość sprawdzenia się. Norm i zasad (szczególnie uczciwości i sprawiedliwości) łatwiej potem przestrzegać w życiu.
Sport wymusza (szczególnie na sportowcach wyczynowych/zawodowych) systematyczność, dobre zorganizowanie i dyscyplinę. Częste treningi, zawody i inne obowiązki nie pozwalają na marnowanie czasu. Każda chwila staje się cenna i musi być dobrze wykorzystana.
Sport zmusza do aktywności i podejmowania decyzji. Jeśli bierzemy udział w rozgrywkach sportowych to my nadajemy im kształt, wpływamy na ich wynik. Musimy szybko podejmować decyzje co do gry, a potem ponieść konsekwencje wyborów, więc być za nie odpowiedzialnymi. Potem także poza sportem łatwiej i szybciej podejmujemy decyzje oraz umiemy wziąć za nie odpowiedzialność.
Dzięki motywującym sukcesom sportowym, łatwiej jest podejmować ryzyko i wierzyć we własne możliwości. Łatwiej przezwyciężać trudności i zwyciężyć, wyjść cało z opresji.
Cdn.
Magdalena Szewczyk
fot. Anna Rak