Dzięki akcji Helpers’ Generation co roku do bazy Potencjalnych Dawców Szpiku rejestrują się tysiące ludzi. Każda ogólnie zdrowa osoba mieszcząca się w przedziale wiekowym 18–55 może zostać dawcą, a sama rejestracja trwa tylko trzy minuty. To niepowtarzalna okazja do tego, by uratować komuś życie. Nie wszyscy są jednak przekonani do tej inicjatywy przez powszechnie panujące uprzedzenia. 

Zimowa akcja Fundacji DKMS na Uniwersytecie Opolskim rozpoczyna się już 5 grudnia 2022 r. Przez pięć dni na większości wydziałów będziemy mogli spotkać wolontariuszy. 

„Helpers’ Generation jest programem, w który zaangażowani są studenci. Po raz kolejny wraca on do Opola” – mówi Katarzyna Klimczyk, ubiegłoroczna Studencka Liderka HG na naszym uniwersytecie oraz wolontariuszka DKMS.

Każdy z nas ma swojego bliźniaka genetycznego. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. W sytuacji, gdy nasz bliźniak genetyczny zachoruje, zaledwie kilka osób może pomóc, dlatego baza dawców tworzona przez DKMS i jej regularnie aktualizowane są takie ważne. Niestety wokół dawstwa szpiku powstało wiele mitów. Poniżej przedstawiamy te najczęściej powielane.

Oddawanie szpiku jest ryzykowne

Nic bardziej mylnego! Zarówno proces rejestracji, jak i oddawania szpiku, są w pełni bezpieczne. Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę, a podawana narkoza również nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Natomiast jeśli boicie się, że wybudzicie się z narkozy podczas zabiegu lub, wręcz przeciwnie, nie obudzicie się z niej w ogóle, informujemy, że przypadek taki nie został odnotowany przez Fundację.

Kobiety w ciąży nie mogą zostać dawczyniami

Kobieta w ciąży może zarejestrować się jako potencjalna dawczyni (o ile nie ma innych przeciwwskazań). Wówczas na formularzu rejestracyjnym należy ten fakt odnotować (w wolnym miejscu na górze formularza) oraz wpisać przewidywaną datę porodu. Po narodzinach dziecka w bazie DKMS na okres sześciu miesięcy wprowadzana jest blokada, która powoduje, że nie jesteśmy brani pod uwagę podczas poszukiwania dawców.

Tatuaże odbierają możliwość zostania dawcą

Posiadanie tatuaży nie jest przeciwwskazaniem do zostania dawcą szpiku. Tatuaż wykonywany jest pod skórą i nie stanowi przeszkody do zabiegu. Nie wiąże się on także z ryzykiem zakażenia. Nie musimy nawet informować lekarza o fakcie, że jakiś posiadamy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy nasz tatuaż ma mniej niż cztery miesiące. Wtedy powinniśmy to zgłosić, by zostać poddani dodatkowym badaniom na obecność HIV i AIDS.

Szpik pobierany jest z kręgosłupa

Zdecydowanie jeden z największych mitów panujących wśród sceptyków. Komórki macierzyste wcale nie są pobierane z kręgosłupa. Robi się to z talerza kości biodrowej, czyli najbezpieczniejszego miejsca, ponieważ jest ono tuż pod skórą i nie znajdują się tam żadne narządy, które mogłyby się w jakiś sposób uszkodzić. Dodatkowo ta metoda stosowana jest tylko u 10% dawców. Od pozostałych 90% pobiera się krew obwodową, co przypomina zwyczajne pobieranie krwi, jednak trwa zdecydowanie dłużej.

Zabieg jest bolesny 

W większości przypadków (90%) podczas zabiegu pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej. W przypadku pobrania komórek z talerza kości biodrowej (pozostałe 10%), co może wydawać się nam dużo straszniejsze, uczucie przypomina to, które towarzyszy nam przy stłuczeniu biodra o kant szafki – tak wynika ze słów dawców.

Proces rejestracji wiąże się z kosztami

Jedyne koszty, które musi pokryć dawca, to te za bilet komunikacji miejskiej, dzięki któremu dostanie się do aktualnego stanowiska wolontariuszy DKMS w naszym mieście. Można także bezpłatnie zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Warto dodać, że zabieg pobrania szpiku również jest darmowy, włączając koszty związane z koniecznością dojazdu do odpowiedniej placówki medycznej, jeśli znajduje się w innej miejscowości. Wszelkie przyjmowane leki, np. przeciwbólowe, są refundowane. 

 

Akcja Fundacji DKMS umożliwia poszerzenie grona Potencjalnych Dawców Szpiku. Proces rejestracji polega wyłącznie na pobraniu wymazu z wewnętrznych części obu policzków oraz wypełnieniu formularza. W każdym pakiecie jest stosowna dokumentacja, instrukcja korzystania z zestawu oraz trzy patyczki. Aby pobrać wymaz należy przez minutę niezbyt mocno, okrężnymi ruchami pocierać wewnętrzną stronę jednego policzka. Kolejną pałeczkę zużywamy na drugi z policzków, a trzecią  na dowolny.

„Do bazy dawców można się zgłosić po ukończeniu 18 roku życia. Zapis jest jednorazowy i nie trzeba go odnawiać. Każdy, kto jest pełnoletni i nie cierpi na żadną chorobę krwi, może zgłosić się do naszych stoisk” – podaje K. Klimczyk.

Uniwersytet Opolski co roku wspiera akcję DKMS, a stanowiska wolontariuszy można spotkać praktycznie na każdym wydziale uczelni. Warto dodać, że w zeszłym roku zapisało się do bazy 8000 nowych potencjalnych dawców. Wtedy też w Opolu pobiliśmy rekord osób zarejestrowanych podczas HG. W ciągu tygodnia nasi wolontariusze znaleźli ponad 800 nowych potencjalnych dawców!


Autor: Jakub Koziarz
Zdjęcie: Fundacja DKMS