Cukrzyca jest problemem dzisiejszego społeczeństwa. Pomimo dostępu do informacji na jej temat wiele ludzi żyje bez świadomości cierpienia na tę chorobę. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, jest to dobry pretekst dla poszerzenia wiedzy na jej temat.

Dlaczego dziś?

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy 14 listopada, bo to w tym dniu urodził się odkrywca insuliny, Frederick Banting. Insulina jest hormonem, który odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Typowymi objawami choroby są wzmożone pragnienie i łaknienie, zmęczenie, zaburzenia widzenia i wielomocz.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca ciężarnych, czyli zaobserwowane u kobiet w ciąży nieprawidłowości w przemianie węglowodanów;

  • cukrzyca typu I: nagły początek, organizm wyniszcza własne struktury odpowiedzialne za produkowanie insuliny, konieczne jest jej podawanie (inna nazwa to cukrzyca insulinozależna), występuje w mniej niż 10% przypadków;

  • cukrzyca typu II: najczęściej występuje u osób między 40 a 50 rokiem życia, rozwija się powoli, trzustka produkuje niewystarczające ilości insuliny leczenie jest konieczne tylko w zaawansowanej postaci, stanowi 90% przypadków.

Pozostałe 5% to inne typy cukrzycy.

Leczenie

Konieczne jest przestrzeganie diety, w przypadku typu I przyjmowanie insuliny. Typ II wymaga zmiany złych nawyków żywieniowych i walki z otyłością. Posiłki muszą być spożywane regularnie i mieć porównywalną liczbę kcal każdego dnia.

Wielu ludzi nie wie, że choruje na cukrzycę, nie potrafi jej u siebie rozpoznać, bagatelizuje objawy. Dzisiejszy dzień ma na celu zmienienie tej postawy. Jeśli uda się to choć u części społeczeństwa, będzie można uznać jego istnienie za użyteczne.

MRM

Źródła:

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,145744,18036187,Cukrzyca__typy__objawy__leczenie_i_dieta.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrzyca

http://www.nona-polska.pl/wp-content/uploads/2016/04/50af935a-28e8-11e1-b8b1-001517b10ed8.jpg