Alergia to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Przyjmuje się, że cierpi na nią już co trzeci Polak. Nie każdy jednak wie, że nieleczona alergia może doprowadzić do poważnych powikłań, czego zdecydowanie nie należy ignorować.

Czym jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego na niektóre substancje obecne w środowisku zewnętrznym (tzw. alergeny), które dla zdrowych osób pozostają nieszkodliwe. Alergeny te dzielimy na całoroczne (np. uczulenie na kurz) i sezonowe (np. alergia na pyłki roślin, pylących o danej porze roku).

Na alergię chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Może objawiać się i być wykrywana w różnym wieku. Najczęstsze objawy alergii to nieżyt nosa bądź pokrzywka. Najcięższą postać reakcji alergicznej stanowi wstrząs anafilaktyczny, który objawia się osłabieniem, bólem głowy, kołataniem serca, wymiotami, a w skrajnych przypadkach utratą przytomności i zapaścią. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Z alergią wiąże się również cały szereg uciążliwych, choć pozornie nieszkodliwych objawów. Najpopularniejsze z nich to katar, kaszel, łzawienie oczu czy zmiany skórne. Na tzw. alergiczny nieżyt nosa choruje ponad 500 milionów ludzi na całym świecie, a z prowadzonych badań naukowych wynika, że co 10 lat liczba alergików się podwaja. Pomimo wieloletnich poszukiwań, przyczyny alergii nie są jasne, ale najczęściej dopatruje się ich w kwestiach genetycznych.

Jak się uchronić przed alergiami?

Unikanie kontaktu z alergenami bywa dość trudne, gdyż nie sposób wyeliminować je z naszego otoczenia. Substancje takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pierze, wydzieliny zwierząt, wełna, pyły, zarodniki pleśni znajdują się w powietrzu. Na rozwój alergii ma również wpływ zanieczyszczenie środowiska, a zwłaszcza wydzielanie dymów i spalin. Czasami zdarza się, że reakcje alergiczne są wywoływane przez pewne substancje chemiczne (np. henna, lateks lub środki odkażające), a także niektóre leki (najczęściej penicylina). Z tego powodu alergicy muszą często rozważniej planować swoją karierę zawodową – jeśli dana osoba posiada nadwrażliwość na pewne substancje zawarte w kosmetykach, to trudno będzie jej wykonywać np. zawód fryzjera lub kosmetyczki.

Wiele problemów sprawić może także uczulenie na zwierzęta, zwłaszcza w sytuacji, gdy przyczyna naszych objawów od lat mieszka w naszym domu i jest pełnoprawnym członkiem rodziny, którego nie wyobrażamy sobie oddać. Wtedy na szczęście możliwe jest jednak przystąpienie do procesu tzw. odczulania, które pomoże zneutralizować dolegliwości alergiczne.

Sprawa wydaje się nieco łatwiejsza w przypadku alergii pokarmowych. Dzięki testom alergicznym możemy wykryć, które składniki nas uczulają i po prostu wyrzucić je ze swojej diety. Stosunkowo często alergie są wywoływane przez m.in. jaja kurze, mleko krowie, kakao, czekoladę, orzechy (szczególnie orzeszki ziemne), ryby i skorupiaki.

Czym jest marsz alergiczny?

Marsz alergiczny najczęściej rozpoczyna się już u dzieci. Jest to zjawisko polegające na następowaniu po sobie różnych objawów alergii. Wielu rodzicom wydaje się, że jeżeli dolegliwości alergiczne po spożyciu danego produktu słabną lub przestają występować, to znaczy, że ich pociecha po prostu „wyrosła” z alergii. Niestety, nic bardziej mylnego. W przypadku marszu alergicznego początkowo mamy zwykle do czynienia z reakcją uczuleniową na konkretne pokarmy. W dalszej kolejność występuje atopowe zapalenie skóry, które z czasem może przechodzić w katar sienny, a nawet w astmę oskrzelową. Pokazuje to, że reakcje ludzkiego układu odpornościowego są złożone i nie wolno ignorować żadnych sygnałów, które wysyła nasz organizm.

Alergia krzyżowa – czyli co mają pylące pyłki brzozy do jedzenia jabłek

Alergia krzyżowa to dość skomplikowana reakcja występująca najczęściej pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi. Reakcja alergiczna może wystąpić nie tylko po kontakcie z samym uczulającym nas alergenem, lecz także z alergenem, który wykazuje do niego podobieństwo. Jeśli więc dana osoba uczulona jest na pyłki brzozy, to objawy alergii mogą wystąpić u niej np. po zjedzeniu brzoskwini, kiwi, wiśni lub jabłka, gdyż są to pokarmy, które tworzą reakcje krzyżowe z pyłkami tego drzewa. Alergicy uczuleni na koty są narażeni na nieprzyjemne dolegliwości po zjedzeniu mięsa wieprzowego. Z kolei alergia na roztocza może wiązać się z reakcją krzyżową występującą po zjedzeniu skorupiaków i krewetek. Takich konfiguracji jest cała masa! Niestety, bardzo trudno dotrzeć do wszystkich możliwych reakcji krzyżowych i całkowicie wyeliminować prawdopodobieństwo występowania objawów.

Żadnego alergika nie trzeba przekonywać, że nawet niegroźne objawy uczuleniowe potrafią bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie i odbierać radość. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie przyczyny alergii i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki takiemu działaniu komfort codziennego życia może ulec znacznej poprawie. Właśnie z tego powodu każdy alergik powinien stale zwiększać świadomość w kwestii swojej przypadłości, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zdrowie mamy przecież tylko jedno, nie wolno go zatem zaniedbywać!

Autorka: Zuzanna Kozłowska
Grafika: pixabay.com