Gotowych zestawów treningowych jest w sieci mnóstwo, do wyboru, do koloru! Niby im więcej, tym lepiej, ale jak z tego gąszczu możliwości wybrać najlepszą opcję?

Kim jesteś? Czego oczekujesz? Co chcesz osiągnąć?

To podstawowe pytania, jakie trzeba sobie zadać. W zależności od tego, czy chcesz schudnąć, przytyć, wzmocnić mięśnie czy wyrobić kondycję, będziesz potrzebować innego rodzaju ćwiczeń. Nie istnieje trening dobry dla każdego.

Jakie są rodzaje treningu?

Jednym z popularniejszych jest trening aerobowy. To zestaw odpowiedni dla osób, które pragną zrzucić parę kilo. Można wykonywać go „solo” lub po treningu siłowym. Jedną z jego odmian jest trening cardio.
Inny rodzaj ćwiczeń stanowi trening siłowy. To dobry wybór tak naprawdę dla każdego – przecież silne mięśnie to podstawa! Ponadto, warto wziąć pod uwagę, że im więcej masz masy mięśniowej, tym szybsza jest twoja przemiana materii i tym więcej kalorii potrzebujesz. Ten rodzaj ćwiczeń możesz wykonywać z obciążeniem bądź pracując wyłącznie z ciężarem własnego ciała. Na pograniczu treningu siłowego plasuje się trening ujędrniający. To ćwiczenia na konkretną grupę mięśni, mające ją wymodelować i wyrzeźbić. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również trening interwałowy. Występuje on w wielu odmianach. Jedną z popularniejszych jest tabata. To dość intensywna forma wysiłku, bo polega na przeplataniu bardziej i mniej angażujących ćwiczeń. Choć skuteczna, zdecydowanie nie nadaje się dla osób początkujących.

Różnorodność to podstawa

Chcesz schudnąć? Zatem Twoim głównym treningowym punktem zainteresowania powinno stać się cardio. Czasem jednak warto dostarczyć ciału też innych bodźców i zrobić trening siłowy. Pamiętaj też, że nie zawsze wysiłek musi być ciężki, aby być skuteczny. Dopasuj aktywność do swoich bieżących potrzeb. Jeśli potrzebujesz chwili odpoczynku, rozluźnienia, jesteś ostatnio zestresowany, to lepiej sprawdzi się sesja jogi niż ostre cardio piąty raz w tygodniu.

Bez względu na to, jaki rodzaj treningu wybierzesz, miej na uwadze, że wielkie znaczenie ma konsekwencja i regularność w jego wykonywaniu. Wyznacz sobie ulubione miejsce i porę ćwiczeń. To pomoże Ci się zmobilizować do ruchu. Nie zniechęcaj się, gdy po tygodniu nie zobaczysz efektów. Wierzę, że małymi kroczkami osiągniesz swój cel. Powodzenia!


Autorka: Zuzanna Kozłowska
Grafika: Agata Smolarczyk