Pilates to system ćwiczeń, który zyskuje popularność i staje się coraz częściej wybieraną formą aktywności fizycznej. Szacuje się, że dziś około 12 mln ludzi na świecie ćwiczy pilates, a liczba ta stale rośnie, ponieważ regularne ćwiczenia gwarantują wiele korzyści, które przybliżę Wam w tym artykule.
Pilates to zbiór ćwiczeń stworzony – w mojej opinii – przez istnego geniusza. Autorem metody jest żyjący w ubiegłym stuleciu Joseph Pilates, który już jako dziecko fascynował się sportem. Uprawiał wiele różnych dyscyplin, w tym gimnastykę, boks, pływanie i akrobatykę cyrkową. Z biegiem lat zaczął tworzyć własny system ćwiczeń. W czasie I wojny światowej pracował w szpitalu, gdzie zajmował się usprawnianiem rannych żołnierzy. Prowadził rehabilitację na podstawie wymyślonych przez siebie ćwiczeń i skonstruowanych sprzętów, co okazało się bardzo efektywne i znacząco przyspieszało powrót rekonwalescentów do zdrowia. W trakcie epidemii grypy hiszpanki pacjenci, którzy wykonywali ćwiczenia zalecane przez Josepha, nie zachorowali. Pilates nie miał wykształcenia medycznego, jednak poprzez ruch skutecznie przywracał sprawność ćwiczących. Można powiedzieć, że wyprzedził swoją epokę. Z początku Pilates określał swój system ćwiczeń jako „Contrology”, co tłumaczył jako naukę kontrolowania własnego ciała poprzez oddech, precyzję i skupienie. Dopiero lata po śmierci Josepha jego uczniowie nazwali i rozpowszechnili jego metodę, która obecnie znana jest nam pod nazwą pilates.
Wbrew powszechnym stereotypom pilates nie jest dyscypliną podobną do jogi. Joga skupia się głównie na utrzymywaniu danej pozycji i rozciąganiu. Natomiast podczas praktykowania pilatesu jest się w ciągłym ruchu, a mięśnie są cały czas napięte. Owszem, rozciąganie jest jednym z jego elementów, jednak głównie opiera się on na głębokim wzmacnianiu i budowaniu siły mięśniowej, a uelastycznienie to dodatkowa korzyść. Patrząc z boku na osobę ćwiczącą pilates, można odnieść wrażenie, że jest to łatwy sport. Prawda jest jednak taka, że to bardzo wymagająca forma ćwiczeń. Każdy nawet niewielki ruch wykonywany w trakcie treningu wymaga maksymalnego skupienia i zaangażowania wielu mięśni, aby osiągnąć płynność i wzmocnić ciało. Osoba ćwicząca wykonuje intensywną pracę, żeby utrzymać mocne mięśnie brzucha i wyprowadzić dany ruch. Nic więc dziwnego, że po zajęciach wiele osób wychodzi zlanych potem.
Pilates to system, który angażuje wszystkie mięśnie w ciele, co wpływa na ogólne usprawnienie organizmu oraz poprawę sylwetki. W dużej mierze skupia się on na mięśniach głębokich, które są bardzo ważne, a właściwie najważniejsze w ludzkim ciele. Odpowiadają one m.in. za stabilizację, utrzymanie prawidłowej postawy, ochronę narządów wewnętrznych, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. To właśnie te mięśnie gwarantują siłę funkcjonalną, która potrzebna jest podczas wykonywania codziennych czynności, np. podnoszenia czegoś z podłogi.
W przekonaniu wielu osób pilates to sport typowo kobiecy, z czym nie mogę się zgodzić. Metoda pilates jest odpowiednia dla każdego, bez względu na płeć, wiek, kondycję fizyczną czy rodzaj wykonywanej pracy. Wielu sportowców z różnych dyscyplin wdraża pilates do swojego planu treningowego. W grupie praktykujących go wyróżnić można znanych siatkarzy, bokserów, tancerzy czy piłkarzy. Nawet Cristiano Ronaldo ma w domu reformer (specjalną maszynę do pilatesu), na którym regularnie ćwiczy. Niezależnie więc od tego, czy prowadzi się siedzący tryb życia i ze sportem ma się niewiele wspólnego czy trenuje się intensywnie na siłowni albo biega maratony – pilates jest dla wszystkich. To uniwersalna forma ruchu, ponieważ każdy z nas potrzebuje silnych mięśni, przede wszystkim tych głębokich.
Regularnie praktykowany pilates działa profilaktycznie dla zdrowia, a w wielu dysfunkcjach może przyspieszyć powrót do sprawności, tak jak było w przypadku pacjentów Josepha Pilatesa. Sporo ćwiczeń, oprócz samego wzmacniania siły mięśniowej, skupia się również na elongacji, czyli rozciąganiu ciała. Przykładowo podczas ćwiczenia spine stretch forward mocno pracują mięśnie brzucha, które zginają tułów do przodu, wydłużając plecy. Elastyczność kręgosłupa jest bardzo ważna, aby jak najdłużej zachować sprawność. Jak mówił Pilates: „Jeśli twój kręgosłup jest nieelastyczny i sztywny w wieku 30 lat, jesteś stary; jeśli jest całkowicie elastyczny w wieku 60 lat, jesteś młody”.
Pilates może być antidotum na szalone tempo życia. Warto czasami zatrzymać się w tym pędzie i skupić na tym, co tu i teraz. A to właśnie gwarantuje praktykowanie pilatesu, podczas którego trzeba uważnie wsłuchać się w siebie. Pracuje się wówczas jednocześnie nad ciałem i umysłem. Istnieją dwa główne nurty pilatesu – klasyczny i współczesny. Może być on praktykowany na macie lub na specjalnie do tego przeznaczonych sprzętach – popularnych obecnie reformerach, cadillacach, beczkach i krzesłach. Do treningu na macie można wykorzystać drobne przyrządy, takie jak piłki, gumy oporowe, paski i obręcze. Zajęcia mogą być indywidualne, grupowe, w parach, w trójkach itd. Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję i spróbować na własnej skórze, ile dobrego wnosi do życia pilates.
Autorka: Aleksandra Pucyk
Grafika: Katarzyna Sajdych