W dzisiejszym świecie, gdzie ilość bodźców jest ogromna, łatwo jest wpaść w stan paniki i zagubienia. Codziennie jesteśmy obciążeni różnymi obowiązkami, próbujemy pogodzić wiele rzeczy na raz. Bierzemy udział w aktywnościach społecznych, co ma spory wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Życie się toczy i nawet chęci i marzenia, jeśli nie jesteśmy cierpliwi albo rzeczywistość nie jest zgodna z wizerunkiem pożądanym, mogą się okazać poważnym stresorem.
Znajdując się pod ciągłym ciśnieniem ze strony świata zewnętrznego, nasz świat wewnętrzny zaczyna cierpieć. Możemy wtedy podjąć decyzje, zwrócić się po pomoc do psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Uczucia lęku czy niepewności, które pojawiają się przed udaniem się do specjalisty są czymś naturalnym. Jak opowiadają psychoterapeutka Anna Bereźnicka i psycholożka Aleksandra Stelmaszak, często przed pierwszym spotkaniem klienci obawiają się, że nie będą w stanie opowiedzieć o swoim problemie, a niektórzy mogą mieć kłopot z określeniem tego, z czym konkretnie przychodzą.
Rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą być różne metody, na przykład można przyjść z kimś bliskim, kto opowie i przedstawi sytuację niezbyt angażując się emocjonalnie. Świetną opcją będzie też napisanie na kartce swoich myśli, krok po kroku przechodząc do rozmowy o konkretach. Dobrym sposobem na rozpoczęcie terapii jest określenie, jaki jest jej cel, czyli z czym chcemy wyjść. Dla wielu ważnym może być posiadanie wiedzy na temat wykształcenia osoby, do której zwracają się po pomoc. O wszystkie te informacje można pytać. Kolejną rzeczą, która ma znaczenie przed pierwszym spotkaniem, jest relaks i uświadomienie sobie, że nikt nie ma celu cię skrzywdzić.
Tak naprawdę wielu z nas ma podobnie. Różnimy się wyglądem, preferencjami, wartościami, ale każdy z nas w chociaż niewielkim stopniu może zrozumieć inną osobę. Każdy z nas odczuwa i przeżywa na swoim poziomie i swojej płaszczyźnie, każdy też ma swój konkretny czas na tę czy inną lekcję życiową. Raczej wszyscy się zgodzimy, że jednym z kluczowych elementów dobrego samopoczucia jest wsparcie. Dobrze, kiedy w tej kwestii możemy liczyć na kogoś, z kim dzielimy te lepsze i gorsze chwile. Bywa też, że nie mamy odpowiedniej osoby obok, gdy tego najbardziej potrzebujemy. W takich chwilach warto pamiętać, że zawsze można się zwrócić do specjalistów i otrzymać niezbędną pomoc. Lęk, niepewność, złe doświadczenie z przeszłości czy uprzedzenia mogą, ale nie muszą stanowić barierę między Tobą a twoim zdrowiem psychicznym.
Autor: Anastazja Kuczer
Grafika: Viktoria Tkachuk