Już dziś, 4 grudnia, na Uniwersytecie Opolskim rozpoczyna się kolejna edycja akcji Helpers’ Generation. Trwać będzie cały nadchodzący tydzień, aż do 10 grudnia. Wydaje się, że akcja odbywająca się cyklicznie nie jest skazana na sukces, jednak jej Studenccy Liderzy co roku zaskakują kreatywnością. Jak wszystko przebiegało ostatnio? Czego można się spodziewać w grudniowej edycji 2023 r.?

Gdzie dowiesz się więcej o opolskiej akcji?

Informacje o wszelkich aktualnościach związanych z akcją oraz smaczki zza kulis śledzić można na instagramowym koncie: @helpersi_uni_opole. Jest ono prowadzone przez studentki Uniwersytetu Opolskiego w ramach współpracy z Fundacją DKMS. Julia Pieczara i Zuzanna Szantar założyły profil przed tegoroczną wiosenną edycją akcji, czym zapewniły wszystkim ciekawskim możliwość śledzenia codziennych postępów, a także ułatwiły kontakt potencjalnym wolontariuszom i zainteresowanym rejestracją. Podobnie jak podczas ostatniej akcji, Studenckie Liderki pokazują na instagramowym profilu najważniejsze informacje, statystyki, ale także zabawne strony wolontariatu. Włączenie elementu social mediów w promocję inicjatywy pomaga wprowadzić rejestrację do codzienności, upowszechnić ją i pokazać, że nie jest ona niczym wymagającym, a udział w wydarzeniach związanych z DKMS to nie ciężki obowiązek, a okazja do odrobiny rozrywki i czynienia dobra.

Jak powiodła się wiosenna edycja?

Poprzednia odsłona akcji wspierającej rejestrację w ramach DKMS miała miejsce w kwietniu br. Rejestrowanie odbywało się od 16 do 23 kwietnia na terenie UO, ale też w Galerii Solaris Center oraz w Kinie Meduza. W ramach promocji akcji wystąpiła nawet grupa tancerzy z ogniem Prototype Group. Statystyki wiosennej edycji okazały się tak rozgrzewające serca jak płomienny pokaz – w sumie jako Potencjalnych Dawców Szpiku udało się zarejestrować 223 osoby, a więc zdobyto tyle szans na uratowanie czyjegoś życia.

Co nowego w grudniu?

Rozpędzeni Helpersi nie spoczęli na laurach po wiosennym sukcesie i wciąż dbają o odpowiednie warunki do rejestracji dla potencjalnych dawców. Już od dzisiaj możliwe jest coś dla wielu niespodziewanego: jeden z punktów rejestracji potencjalnych dawców znajduje się w miejscu, które jest wyjątkowo chętnie odwiedzane w grudniu – na Jarmarku Bożonarodzeniowym na rynku w Opolu. W ramach popołudniowej wycieczki można więc skosztować świątecznych specjałów i dać komuś szansę na drugie życie. Duch świąt pełną parą.

Najczęstsze wątpliwości dotyczące rejestracji:

  • wiek  by legalnie zarejestrować się jako potencjalny dawca, musisz mieścić się w przedziale wiekowym 18–55 lat;
  • waga  jest to kwestia często przywoływana, więc czas rozwiać wątpliwości. Za początków funkcjonowania Fundacji DKMS faktycznie minimalna wymagana waga dla potencjalnego dawcy wynosiła 50 kg, jednak już od 2020 r. wymóg ten został zniesiony, także nawet ważąc mniej, możesz śmiało się zarejestrować. Pojawia się jednak kwestia górnej granicy wagi: potencjalnym dawcą nie powinna zostawać osoba zmagająca się z otyłością III stopnia (z wskaźnikiem BMI powyżej 40); 
  • tatuaże i piercing zarówno wtłaczanie tuszu pod skórę, jak i przebijanie tkanek igłami często kojarzy się z brakiem możliwości zostania potencjalnym dawcą. Jednak warto podkreślić, że ograniczenia związane z możliwością zarejestrowania się w bazie DKMS po świeżym tatuażu zostały zniesione. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to kiedy ostatnio poddałeś się konkretnej modyfikacji ciała. Zwróć uwagę, że ograniczenie zniesione jest tylko w przypadku rejestracji jako Potencjalny Dawca Szpiku, w krwiodawstwie nadal obowiązuje; 
  • choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne  w przypadku niedoczynności tarczycy nie musisz się przejmować, nie wyklucza ona z bycia potencjalnym dawcą ani nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli usunięto Ci tarczycę, o ile zabieg miał miejsce ponad rok przed rejestracją, po konsultacji ze specjalistą masz szansę zostać potencjalnym dawcą. Podobnie sprawa ma się, gdy zmagasz się z podwyższoną prolaktyną, zespołem policystycznych jajników czy guzkami tarczycy. Z rejestracji całkowicie wyklucza jedynie aktywna choroba Gravesa-Basedowa; 
  • ciąża  jeśli spodziewasz się dziecka, nie możesz zostać dawcą faktycznym (w okresie ciąży i do 6 miesięcy po porodzie), jednak nie jest to przeciwskazanie do zarejestrowania się w bazie. Warto jednak pamiętać o wpisaniu informacji o swoim stanie na formularzu zgłoszeniowym. Wolontariusze na pewno zwrócą uwagę na ten fakt i poinstruują, jak wszystko odpowiednio uzupełnić.

Nie ma Cię w Opolu, a chcesz się zarejestrować?

Na szczęście nieobecność w miejscu, gdzie organizowana jest akcja rejestracyjna, nie odbiera możliwości zostania Potencjalnym Dawcą Szpiku. Zarejestrować można się także w znany i lubiany przez wszystkich sposób – przez internet. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS i poczekać 2 dni na przesłanie przez Fundację pakietu, zawierającego pałeczki do pobrania wymazu i pełny kwestionariusz, które po wykonaniu wszystkich procedur (zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie Fundacji lub ulotkach informacyjnych) należy odesłać. Cały proces wpisania do bazy trwa ok. 2–3 miesiące, a o wszystkich krokach zostaniesz poinformowany(-na) mailowo.


Tekst: Weronika Kłysz
Grafika: Fundacja DKMS