Kawa. Kto z nas jej nie lubi? Pochodząca z różnych krajów, od Ekwadoru, przez Kubę, aż do Wietnamu. Każdemu z nas umila dzień. Pijemy ją bardzo często – właściwie codziennie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z jej właściwości zdrowotnych?
Przeciętny Polak zużywa ok. 3 kg ziaren kawy rocznie. To mniej więcej średnia światowa. Wiele osób konsumuje kawę w nadmiernych ilościach, co skutkuje nadciśnieniem i wieloma innymi chorobami. A co, jeśli zaczniemy pić ją w ilościach rozsądnych? Wbrew pozorom kawa to bardzo zdrowy napój. Zawiera substancje neutralizujące wolne rodniki – dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chociażby raka wątroby.
Z okazji niedawno minionego Światowego Dnia Osteoporozy (20 października) pomyślmy, jakie właściwości związane z naszymi kośćmi posiada kawa. Wspomniana osteoporoza jest bardzo powszechna; według badań, cierpi na nią co piąta europejka po menopauzie. Pojawiło się kilka mitów łączących tę chorobę z kawą. Jeden z nich głosi, że napój ten wypłukuje wapń z kości. Czy to prawda? Badania temu zaprzeczają. Okazuje się, że nie ma przekazów mówiących o jakimkolwiek związku „małej czarnej” z osteoporozą. Na dodatek nie zauważono, by osoby pijące kawę były bardziej narażone na złamania. Choć wyniki niektórych badań są niejednoznaczne, większość zdecydowanie obala ten mit. Błędne stwierdzenie oparto na badaniach z 1982 r. Według nich, kawa prowadzi do zwiększenia wydalania wapnia wraz z moczem.
Oczywiście można, a nawet trzeba, dbać o swoje zdrowie. By dbać o kości, należy jeść produkty bogate w wapń. Jego brak to przede wszystkim czynnik powodujący złamania. Dodatkowo alkohol, papierosy i siedzący tryb życia to główne przyczyny wczesnej menopauzy, która z kolei jest czynnikiem ryzyka osteoporozy. Dla jak najmniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby lepiej odstawić używki i zacząć się ruszać.
Najlepiej wszystkie swoje działania zapobiegawcze konsultować z zaufanym lekarzem. Biorąc leki i suplementy na własną rękę możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Netografia:
1. Czy kawa jest szkodliwa dla kości?, https://kawaizdrowie.pl/pl/kawa-i-zdrowie/czy-kawa-jest-szkodliwa-dla-kosci, [dostęp: 01.11.2022].
2. Kawa zwiększa ryzyko osteoporozy?, https://www.zywnosc.com.pl/kawa-zwieksza-ryzyko-osteoporozy/, [dostęp: 01.11.2022].
Autor: Mateusz Gruchot
Zdjęcie: Agnieszka Lis