Nasza codzienność wiąże się z ciągłą nauką, przetwarzaniem i zapamiętywaniem informacji. Chcesz robić to jeszcze szybciej? Poznaj zasady, dzięki którym zwiększysz możliwości wydajnościowe swojego mózgu.
Dieta – nieodzowny przyjaciel
Mózg to procesor naszego ciała, kontroluje on większość naszych ruchów. Odpowiada również za prawidłową pracę narządów, a także steruje centralnym układem nerwowym. Wpływa na nasze zachowanie, odpowiednie reagowanie w danej sytuacji i na emocje, dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo go odżywiać. Jeżeli myślimy o poprawieniu pamięci, to musimy zapomnieć o głodówkach czy nieregularnym odżywianiu. Sprawią one, że będzie bolała nas głowa, odczujemy spadek koncentracji oraz znużenie, a nasze marzenia o poprawieniu pamięci zostaną niezrealizowane. Więc jak się prawidłowo odżywiać? Przede wszystkim postaw na węglowodany złożone, które, w odróżnieniu od węglowodanów prostych, stopniowo uwalniają energię, dzięki czemu mózg jest cały czas odżywiony. Zawierają je ziarna zbóż, ciemne pieczywo, ziemniaki i rośliny strączkowe.
Nieodzowne dla lepszej sprawności umysłowej są witaminy z grupy B. Wpływają one na zdrowie komórek, produkcję neuroprzekaźników oraz wydajniejszą pracę mózgu. Ciekawostką jest fakt, iż ich brak może prowadzić do utraty pamięci.
Z pewnością każdy z nas chce zachować pamięć na długie lata. Należy więc zwrócić uwagę na antyoksydanty, gdyż to właśnie one opóźniają procesy starzenia się komórek, chronią przed demencją starczą oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Skoro znamy ich właściwości, postawmy sobie pytanie: gdzie możemy je znaleźć? Otóż w dużej ilości znajdują się one w owocach i warzywach, zarówno tych rodzimych, jak i cytrusowych. Ogromną rolę we wspomaganiu pracy mózgu odgrywają również tłuszcze nienasycone (omega–3 i omega–6). Chronią one nasze komórki mózgowe oraz przyspieszają przewodzenie między nimi impulsów i zapamiętanych informacji.
Aktywność fizyczna a hipokamp
Skomplikowana nazwa? Już wyjaśniam. Hipokamp to obszar mózgu, który służy do tworzenia nowych wspomnień i utrwalania już przeżytych chwil. Dodatkowo poprawia on funkcjonowanie pamięci w codziennych sytuacjach. Ciekawostką jest to, że jest on pierwszym obszarem, który ulega degeneracji wraz ze starością, dlatego należy otoczyć go szczególną opieką. Badania kliniczne jasno potwierdziły, że wysiłek fizyczny znacząco poprawia funkcjonowanie tej części ludzkiego mózgu. Wystarczy tylko spacer, joga, aerobik, taniec, skakanie na skakance czy rowerek. Możliwości jest bardzo wiele… Należy zaznaczyć, że ten wysiłek nie powinien trwać zbyt długo, wystarczy nie więcej niż dziesięć minut aktywności o umiarkowanej intensywności. Zbyt długie i forsowne trenowanie przyczynia się do nadmiernego zmęczenia i pogorszenia funkcji poznawczych mózgu.
Techniki pamięciowe
Poza dietą oraz aktywnością fizyczną bardzo dużą rolę w skutecznym zapamiętywaniu odgrywają również techniki pamięciowe. Można wysnuć wniosek, że jest to 3. najważniejszy element piramidy, która prowadzi nas do lepszej pamięci. Samych metod szybszego zapamiętywania jest wiele, a ich skuteczność zależy tylko od naszych indywidualnych preferencji. Najpopularniejszą i zarazem najlepszą jest metoda skojarzeń; polega ona na zapamiętywaniu konkretnych, trudnych informacji poprzez powiązanie ich z miłymi dla nas wspomnieniami. Inną techniką jest nauczanie innych. Ten sposób jest szczególnie skuteczny przed ważnymi egzaminami, ponieważ tłumacząc innym dane zagadnienia, doskonale utrwalamy w głowie to, czego nauczyliśmy się już wcześniej. Warta wymienienia jest również łańcuchowa metoda skojarzeń. Umożliwia nam zapamiętywanie w odpowiedniej kolejności ciągów przyczynowo–skutkowych. Np. mamy do zapamiętania ciąg słów sklep – ciasto – głód, można z tego ułożyć historię: „Muszę iść do sklepu, żeby kupić produkty potrzebne do zrobienia ciasta; jak już je zrobię, to przestanę być głodny”. Należy również wspomnieć o mapie myśli, która jest kolejną interesującą metodą, pozwalającą gromadzić wiedzę w sposób graficzny oraz selekcjonować informacje pod względem ważności. Dla polepszenia efektów nie trzeba skupiać się tylko na jednej technice, można je również łączyć.
Porządek i sen to klucze do sukcesu!
Wielu z nas nie lubi sprzątania i za każdym razem, kiedy musi to zrobić, czuje pewną niechęć, ale sprzątanie, a właściwie jego finalny efekt – porządek – ma znaczący wpływ na nasz umysł. Otóż kiedy zaczynamy się uczyć w brudnym, nieposprzątanym pokoju, nasz mózg nie koncentruje się na przyswajaniu wiedzy, ale na tzw. rozpraszaczach, które są wokół nas i najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest utrzymywanie miejsca pracy w czystości. Porządek sprawi, że będziemy mogli się skoncentrować, a nasze myśli będą poukładane, świeże i jasne, tak jak nasze miejsce pracy. Ważnym elementem dbania o pamięć jest również sen, gdyż to właśnie podczas jego trwania mózg utrwala wszystkie zdobyte wcześniej informacje. Poza tym odmładza on ciało i odświeża umysł. Wiele badań potwierdziło, że jego niedobory zwiększają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz demencji, a więc pamiętajmy o jego prawidłowej długości.
Jak oczyścić swój umysł
Łatwiej jest posprzątać pokój i usiąść do czystego miejsca pracy niż zrobić porządek we własnej głowie. Nasz umysł bez przerwy przetwarza myśli, według naukowców ich liczba sięga 60 000 w ciągu całej doby. W większości są to myśli negatywne, które działają jak trucizna, gdyż pobudzają do pracy te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za depresję i stany lękowe. Wyrzuć negatywne myśli i zastąp je pozytywnymi wspomnieniami ze swoich wakacji albo osiągniętymi sukcesami. Odczujesz wtedy zdecydowaną ulgę, a Twój mózg będzie gotowy na przyjmowanie nowych informacji.
Jeżeli Twoim celem jest, aby poprawić swoje zdolności umysłowe i szybkość uczenia się, to koniecznie wypróbuj powyższe metody, a będziesz cieszył się wspaniałymi efektami.
Autor: Dawid Kotyś
Grafika: pixabay.com