Proces poszukiwania „prawdziwego ja” jest pełen pytań. Czy w pełni rozumiem siebie? Czy wierzę w przekonania i wartości, które wyznaję? Czy się z tym zgadzam i całkowicie akceptuję? Wszystkie te nieścisłości, z którymi staramy się zmierzyć, skłaniają nas do zadania jeszcze jednego pytania, które brzmi: jak właściwie rozpoznać, czym jest „prawdziwe ja”?

 

BYĆ SOBĄ, CZYLI KIM?

Gdy zmagamy się z jakimś dylematem i szukamy pomocy w sieci, wśród rodziny czy przyjaciół bardzo często dostajemy uniwersalną odpowiedź – „bądź sobą”. Jednym z nas to pomoże, będą bowiem kierować się instynktem czy uczuciami – innymi słowy, zrobią to, co uważają za odpowiednie. Ci drudzy zaś będą zastanawiać się, co uznać za właściwe i adekwatne. Sprawi to, że dobre rady bliskich stworzą im w głowie jeszcze większy mętlik. Mimo że posiadamy wiedzę, własne przekonania i doświadczenia, wciąż wielu z nas szuka samego siebie. Chcąc nie chcąc, z dnia na dzień kreujemy własną historię, jednak nie do końca zastanawiamy się nad sensem takiego działania. Problem tkwi w tym, że to jest właśnie jeden z kilku kroków, które pozwolą nam odkryć siebie. Analiza swojego zachowania w różnych sytuacjach, odczuć i towarzyszącym im nastrojom jest kluczem do sukcesu w kwestii poznania własnej osoby.

Jak zwykle najtrudniej jest zacząć. Pierwszym krokiem jest zadanie sobie trzech bardzo znaczących pytań:

  1. Jakie są moje mocne strony?
  2. Co lubię robić, a czego nie?
  3. Kto lub co jest dla mnie najważniejsze?

To powinno pozwolić Ci uświadomić sobie, kim naprawdę jesteś, a nie kim chcesz być.

AKCEPTACJA PRZEDE WSZYSTKIM

Wyobrażenia z tym związane są dodatkowo podsycane przez  media społecznościowe i otoczenie. Pogoń za wyidealizowaną wizją siebie może być naprawdę męcząca, a w dodatku nie przynieść efektów. Najważniejsze jest akceptowanie siebie, stawianie sobie celów możliwych do osiągnięcia i stopniowe realizowanie ich. Gwarantuję, że przyniesie Ci to satysfakcję. Ponadto postaraj się dowiedzieć, co lubisz robić. Nawet jeśli nie masz żadnego hobby ani nie interesujesz się konkretną dziedziną, na pewno jest coś, co sprawia Ci radość. Wypróbuj różne opcje! To pozwoli Ci dokonać porównania oraz ustalić hierarchię wartości. Być może odkryjesz nową pasję. Warto dodatkowo zerknąć w przeszłość. Twoja własna historia pomoże Ci zrozumieć, jak postrzegasz różne wydarzenia mające miejsce w Twoim życiu.

SAMOŚWIADOMOŚĆ I GRANICE

Samoświadomość jest bardzo ważnym elementem asertywności, która odgrywa ważną rolę w naszym życiu. To swobodne wyrażanie siebie i swoich poglądów, ale również świadoma obrona wyznawanych wartości. Każdy z nas ma własne granice, które dokładnie określają to, co jest według nas w porządku, a co nie. Istnienie zróżnicowanych marginalnych barier sprawia, że bardzo łatwo kogoś urazić, nawet nieświadomie. Analogicznie działa to w drugą stronę – sami możemy odnieść wrażenie, że ktoś posunął się za daleko.

Poczucie własnej wartości i pewność siebie pomagają odnaleźć się w różnych sytuacjach. Szczególnie przydają się w kontaktach międzyludzkich, gdy zdarza nam się być podatnym na opinię i wpływy innych. Wtedy właśnie najważniejsza jest świadomość swoich mocnych i słabych stron.

Tekst: Marta Korpowska
Grafika