Noc biologów to ogólnopolska akcja promująca nauki przyrodnicze. Na naszym uniwersytecie odbyła się już po raz drugi a skierowana była głównie do dzieci. Wiek jednak nie był żadną przeszkodą – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wydarzenie miało miejsce 9 stycznia w budynkach Wydziału Przyrodniczo-Technicznego oraz głównym gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej. Myli się ten, kto sądzi, że w tak krótkim czasie nie można zbyt wiele zrobić. Niespełna 20 różnego typu wykładów, laboratoriów czy warsztatów, pokazuje jak ogromny był wkład organizatorów w to przedsięwzięcie. Na prelekcjach można było dowiedzieć się między innymi dlaczego kichamy, skąd bierze się czkawka lub czy włosy mogą zabić.

Jednym z bardziej  obleganych miejsc było stoisk paleontologiczne gdzie każdy mógł poczuć się jak wielki odkrywca, zobaczyć prawdziwe kości dinozaurów z Krasiejowa i wypreparować je dzięki dostępnym specjalistycznym narzędziom. Wszystko to okraszone historiami o zwierzętach i roślinach, które występowały na Opolszczyźnie 250 mln lat temu, które przekazywali mgr Klaudia Kardynał oraz pan Piotr Janecki.

Sukces całego przedsięwzięcia to nie tylko zaangażowanie wykładowców ale także studentów, którzy prowadzili m.in. wystawę owadów. Frekwencja dopisała i na pewno można mówić o dużym sukcesie. Miejmy nadzieję, że dzięki takim akcjom zwiększy się zainteresowanie naukami przyrodniczymi a może nawet, któryś z przybyłych małych gości odkryje swój wielki talent i już za kilka lat sam będzie przekazywał swoją wiedzę dalej?

Marcin Zakrzewski