W dniach 22–24 maja odbywały się tegoroczne Piastonalia na Uniwersytecie Opolskim. Studenci oraz mieszkańcy miasta z radością uczestniczyli w tej trzydniowej imprezie pełnej wrażeń.

Wydarzenia związane z imprezą rozpoczęły się w poniedziałek, gdy zaczęto zacięte, dostarczające wielu emocji rozgrywki sportowe. Studenci rywalizowali w różnych dyscyplinach, takich jak piłka nożna (w ramach Orlikonalii) oraz koszykówka (w ramach Koszykonalii). Kibice byli zachwyceni umiejętnościami sportowców i dopingowali swoje drużyny do zwycięstwa. Studenci mogli również sprawdzić swoje umiejętności taneczne w latynoskich rytmach.

Drugi dzień Piastonaliów również był pełen atrakcji. Rozpoczął się wyjątkowym piastonaliowym śniadaniem, dostarczającym uczestnikom mnóstwa sił potrzebnych na kolejnych etapach. Tego dnia odbył się Niechcic Towerrunning, podczas którego uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z wysokościowym wyzwaniem pokonania licznych schodów prowadzących na szczyt najwyższego z uniwersyteckich akademików. Następnie odbył się turniej w grze FIFA, w ramach którego studenci mogli zmierzyć się z najlepszymi i sprawdzić swoje umiejętności w wirtualnym footballu. Wieczorem na scenie zaprezentowali się znakomici artyści: jako pierwszy wystąpił Michał Szczygieł, a następnie Błażej Król. Gwiazdą wieczoru był niekwestionowany talent muzyczny  Krzysztof Zalewski. Ich występy podgrzały atmosferę, a publiczność bawiła się w rytm największych przebojów.

Ostatni dzień Piastonaliów był pełen kolorów i radości. Tegoroczna Żakinada zaskoczyła wszystkich oryginalnymi i barwnymi strojami wyrażającymi ducha studenckiego życia. Był to czas, gdy studenci mogli pokazać swoją kreatywność i indywidualność. Wieczorem na naszej scenie znów zagościły znane gwiazdy, wśród których możemy wymienić Grubsona oraz Białasa. Koncerty przyciągnęły tłumy osób i dostarczyły uczestnikom niezapomnianej dawki muzyki i rozrywki.

Między koncertami uczestników utrzymywali w ruchu i zagrzewali do tańca liczni DJ-e, zapewniający doskonałą muzykę. Każdy z dni zwieńczony był trwającym do białego rana after party w klubie Mango.

Piastonalia 2023 na Uniwersytecie Opolskim były prawdziwym sukcesem. Dzięki różnorodnym wydarzeniom, sportowym emocjom, znakomitym koncertom i wspaniałej atmosferze studenci mieli okazję odpocząć od codzienności i zintegrować się w ramach swojej społeczności. Całość imprezy na pewno będzie długo wspominana przez uczestników i zachęci kolejne roczniki do udziału w tych wyjątkowych świętach studenckiej kreatywności i radości.

Autorki: Julia Kuc, Monika Kompala
Grafika główna: Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego