Dzisiejsze realia na rynku pracy nie kuszą młodych Polaków pozytywnymi perspektywami. Osoby wykształcone z braku innych możliwości decydują się na pracę za najniższą krajową bądź zwyczajnie uciekają za granicę. Miasto Opole, jako jedyne w Polsce, stworzyło specjalny program praktyk, który pozwoli młodym już w trakcie studiów zdobywać doświadczenie i co ważne – zarabiać.

Program skierowany jest do osób, które podczas realizowania praktyk będą posiadały status studenta. Osoby te w trakcie składania wniosku nie mogą mieć skończonych 27 lat.

Student zainteresowany odbyciem praktyk w danej firmie, kieruje się wprost do przedsiębiorstwa. Tam przechodzi ustaloną wewnątrz rekrutację. Po tym czasie firma przedstawia Prezydentowi Miasta ok. 10 kandydatów, których jest gotowa zatrudnić. Następuje wówczas selekcja studentów wg następujących kryteriów: średniej ocen oraz stopnia zaangażowania danej osoby w aktywność Kół Naukowych, fundacji czy stowarzyszeń, który pozwala na zdobycie umiejętności przydatnych na rynku pracy. Po wyłonieniu zwycięzcy Urząd Miasta wypłaca studentowi stypendium w kwocie 1500 złotych brutto miesięcznie.

Student wybierając się na praktyki zobowiązany jest do przepracowania w firmie m.in 20 godzin tygodniowo. Maksymalna długość praktyk to 6 miesięcy. Osoba, która wybrana zostanie na dane stanowisko jest zobowiązana po ich odbyciu podpisać roczną umowę o pracę z daną firmą. Wnioski można składać w UM do 31 maja 2014 roku.

Przedsiębiorstwo, które chce zakwalifikować się do programu praktyk, musi udokumentować rozpoczęcie nowej inwestycji oraz gotowość do zatrudnienia w najbliższym czasie przynajmniej 30 nowych pracowników. Obecnie firmą, która zgłosiła się do projektu jest NUTRICIA, która przygotowała 3 stanowiska dla stypendystów.

Pierwsze znajduje się w Dziale Planowania i Zakupów Logistycznych, drugie w Dziale Zapewnienia i Kontroli Jakości, trzecie w Dziale Technicznym. Preferowane przez pracodawców kierunki to Biotechnologia, Chemia, Biologia i pokrewne oraz Logistyka, Zarządzanie i Marketing oraz Ekonomiczne.

Szczegółowe informacje można uzyskać w regulaminach, które zajdziecie tutaj .

Edyta Holona