Każdy z nas wie, że czerwiec to Pride Month. Jednak, czy wiecie dlaczego właśnie ten, a nie inny miesiąc jest dedykowany społeczności LGBTQ+?

Czerwiec jest uznawany za miesiąc LGBTQ+ z powodu demonstracji, która odbyła się w 1969 roku. Wszystko zaczęło się rankiem 28 czerwca 1969 roku, gdy nowojorska policja napadła na Stonewall Inn, popularny gejowski bar w Greenwich Village.Chociaż jako oficjalny powód nalotu policja podawała fakt, że właściciel klubu sprzedawał alkohol nie posiadając licencji, nie jest tajemnicą, że w tym czasie policja regularnie atakowała tego typu miejscówki. Społeczność LGBTQ+ postanowiła wyrazić sprzeciw tym praktykom. Gdy oficerowie siłą wpychali przebywające w klubie drag queen do policyjnych furgonetek, tłum zaczął rzucać z nich butelkami. Pozornie mała bójka przerodziła się w rozróbę, której zasięg objął całą okolicę, do tego stopnia, że policja była zmuszona wezwać wsparcie.

Kilka dni po zamieszkach w Stonewall, w Nowym Jorku społeczność LGBTQ+ wyszła na ulice, by walczyć o swoje prawa. Historycznie była to pierwsza tak duża manifestacja w walce o równe prawa osób homoseksualnych.

I właśnie dlatego czerwiec jest określany Miesiącem Dumy i ukłonem dla tych, którzy jako pierwsi odważyli się walczyć o swoje prawa w nietolerancyjnym świecie. Podczas Pride Month osoby nieheteronormatywne na całym świecie organizują i uczestniczą w licznych tęczowych wydarzeniach promujących równość, takich jak: festiwale, marsze i parady równości, koncerty czy prelekcje.

Dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych oficjalnie ogłosiło Miesiąc Dumy. Po pierwsze, prezydent Bill Clinton ogłosił czerwiec „Miesiącem Dumy Gejów i Lesbijek” w 1999 i 2000 roku. Następnie, od 2009 do 2016 roku, każdego roku pełniąc urząd prezydent Barack Obama ogłaszał czerwiec Miesiącem Dumy LGBT. Donald Trump został pierwszym republikańskim prezydentem, który uznał istnienie Miesiąca Dumy LGBT w 2019 r.

Począwszy od 2012 r. Google wyświetlało niektóre wyniki wyszukiwania związane z LGBT w różnych kolorach tęczy każdego roku w czerwcu. W 2017 r. Google umieściło również zaznaczone na tęczowo ulice na Google Maps, aby wyświetlać marsze Gay Pride na całym świecie.

Tekst: Natalia Rynio
Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/yyud5w8x