Hejt jest atakiem słownym w Internecie, który może przybierać różne formy ‒ prowokacje, odwracanie uwagi, etykietowanie, deprecjacje i szydzenie. Zaliczany jest do bezsensownej nienawiści, dla której trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie. Zjawiskiem związanym z hejtem jest mowa nienawiści, czyli rodzaj wypowiedzi rozpowszechniającej lub usprawiedliwiającej różnego rodzaju formy agresji werbalnych. 

Jakie są przyczyny hejtu?

Czynnikiem prowokującym hejtera do ataku może być w zasadzie wszystko: nasz charakterystyczny wygląd, wygłaszane opinie, prezentowane postawy i zachowania. Liczne badania udowadniają, że ukryci pod maską anonimowości sieci hejterzy czują się bardziej odważni i bezkarni. Publikowane przez nich obraźliwe komentarze mają za zadanie wyszydzić upatrzone osoby, ich zainteresowania, przekonania albo poglądy. Intencją hejtera jest chęć sprawienia jak największej przykrości swojej ofierze. Można także przypuścić, że hejt jest efektem ubocznym rozwoju cyfryzacji i rozrastania się sieci internetowej. Powołując się na badaczkę omawianego zjawiska, Agnieszkę Frącz, można stwierdzić, że przestrzeń Internetu pozbawiona jest jakiejkolwiek kontroli. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że hejtowanie jest tylko sposobem zaspokojenia perwersyjnych potrzeb osoby atakującej, ucieczką od samotności i cierpienia, przejawem frustracji lub wołaniem o pomoc.

Kto hejtuje?

Hejterów można podzielić na „żartownisiów”, „krzykaczy”, „oburzonych” oraz „informatorów”. Najczęściej hejtują osoby młode, które nie zdają sobie sprawy z powagi swoich działań ani ich konsekwencji. Warto pamiętać, że ukrycie się pod inną tożsamością czy zmiana adresu IP swojego urządzenia nie zagwarantuje anonimowości i bezkarności. Dzięki współczesnej technologii namierzenie hejtera nie stanowi dużego problemu dla organów ścigania. W Polsce dodatkowo obowiązują regulacje prawne, które przewidują kary za znieważanie lub nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym (art. 256 i 257 Kodeksu karnego), a więc hejter może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje działania.

O czym warto pamiętać?

Jak wykazują liczne badania naukowe, hejt może być przyczyną zaburzeń emocjonalnych, odżywiania i zachowań autodestrukcyjnych. Może prowadzić także do zaniżenia poczucia własnej wartości u ofiary takiej agresji, utraty zaufania do innych ludzi, a nawet do depresji.

Jak reagować na hejt?

Jednym z najlepszych rozwiązań jest ignorowanie obraźliwych komentarzy i wypowiedzi. Istotne jest także edukowanie dzieci w zakresie tego zjawiska od najmłodszych lat oraz uwrażliwianie na dany problem rodziców i pedagogów. Każdy użytkownik Internetu powinien znać mechanizmy obronne przed hejtem, sposoby na zachowanie prywatności w sieci oraz umieć selekcjonować publikowane treści.

Warto też zapoznać się z kampaniami takimi jak: „Komentuj. Nie obrażaj”, „Dodaj znajomego” czy „Przytul hejtera”.

 

Tekst: Anastazja Kuczer

Grafika: Agnieszka Frankowska