Trudno szukać osoby, która nie ma żadnych doświadczeń związanych z personelem medycznym. Każdy z nas był kiedyś w przychodni na pobraniu krwi czy u lekarza rodzinnego.  Czasem są to pozytywne wspomnienia, a czasem takie, o których wolelibyśmy zapomnieć.

Siostro? Siostrzyczko? Czy może jednak pani pielęgniarko?

W Polsce często do pielęgniarek zwraca się siostro. Skąd się to wzięło i czy jest to poprawne? Zwracanie się do pielęgniarek per siostro ma swoje korzenie jeszcze w średniowieczu, kiedy to ich rolę faktycznie pełniły siostry zakonne pracujące w przykościelnych czy zakonnych szpitalach. Wówczas zwracanie się do nich w ten sposób było jak najbardziej poprawne. Jednak od tamtych czasów minęło już kilka stuleci, więc czy jest to aktualne? Nie.

Obecnie w szpitalach, poradniach, klinikach, domach pomocy społecznej itd. pracują wykwalifikowane kobiety i coraz częściej mężczyźni, którzy w żaden sposób nie są związani ze strukturami jakiegokolwiek kościoła.

Wiele osób, a zwłaszcza seniorów, do pielęgniarek zwraca się siostro, siostrzyczko itd. Wynika to z tego, iż tak po prostu zostali wychowani oraz z tego, że rzadko kiedyś zwracano na to uwagę. Ale czemu młodzi ludzie również tak się zwracają? Bardzo często wynika to z niewiedzy oraz utartych stereotypów. Obecnie personel medyczny ma identyfikatory, na których widnieje imię i nazwisko oraz profesja (np. lekarka, pielęgniarka, położna). Dlatego bez problemu można się do danej osoby zwrócić  pani pielęgniarko, ale nie siostro, ponieważ coraz częściej pielęgniarki zwracają kulturalnie uwagę, iż nie są one niczyimi siostrami. Co ciekawe, do pielęgniarza nikt nie mówi per bracie, tylko proszę pana lub per panie pielęgniarzu,  więc do pielęgniarki można się zwrócić tak samo.

Warto zauważyć, iż w zachodnich serialach pacjenci zwracają się do pielęgniarki per nurse, a nie sister. W zachodniej mentalności zaszły zmiany, które małymi krokami pojawiają się również w polskiej świadomości.

Czy każdy doktor jest doktorem?

Tutaj, podobnie jak w przypadku środowiska pielęgniarskiego, utarło się, że do każdej osoby ubranej w podmiocie leczniczym w biały kitel zwraca się per pani doktor / panie doktorze, ale czy jest to poprawne? Ponownie – nie. Doktor to tytuł naukowy otrzymywany po zakończeniu studiów doktoranckich oraz obronieniu pracy doktorskiej, dlatego możemy wyróżnić doktora nauk humanistycznych, biologicznych, chemicznych, medycznych itd.

Część lekarzy nie jest doktorami, tylko po prostu lekarzami, którzy posługują się skrótem lek. med. Można się do nich zwrócić zarówno proszę pani / pana, jak i  per pani lekarko / panie lekarzu.

Na drzwiach do gabinetów lekarskich znajdują się tabliczki z imieniem, nazwiskiem oraz stopniem danego lekarza. Informują, czy jest on lekarzem, doktorem nauk medycznych, czy może jednak profesorem. Wizytówki te mogą być niezwykle pomocne – dowiadujemy się dzięki nim,  jak się do kogoś zwrócić, aby tej osoby nie urazić.

W tym przypadku zachodnie seriale nie będą tak pomocne, jak w przypadku środowiska pielęgniarskiego, ponieważ w języku angielskim odpowiednikiem słowa lekarz jest doctor. W przypadku środowiska lekarskiego ta sytuacja wygląda więc zgoła inaczej.

Autorka: Anna Grobelka

Grafika: Pixabay.com